Holíč: V zámockej tabačiarni bude galéria či bibliotéka

Mesto Holíč postupne obnovuje Holíčsky zámok. Po vyčistení a otvorení zámockých vodných valov je na rade projekt rekonštrukcie a revitalizácie bývalej tabačiarne. Jedna z nevyužívaných budov v zámockom areáli v minulosti slúžila ako sušiareň tabaku, dnes je v zlom technickom stave. Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia regionálneho rozvoja a dotačnej politiky Katarína Turečková, mesto na jej obnovu získalo takmer 2,5 milióna eur z Regionálneho operačného programu. Po rekonštrukcii bude využívaná na osvetové účely a kultúrne podujatia. „Bude tu umiestnená stála expozícia ľudových tradícií, stála expozícia Holíčskej fajansy, galéria, čitáreň a bibliotéka, ale aj vysunutá expozícia turistickej informačnej kancelárie,“ uviedla Turečková. S rekonštrukciou by mali začať už čoskoro a jej ukončenie je plánované na september budúceho roka.

Mesto Holíč bolo úspešné aj s ďalším projektom týkajúcim sa zámku. V rámci programu cezhraničnej spolupráce Slovenskej republiky a Rakúska získali 571 341 eur na vybudovanie Tereziánskeho remeselného dvora. Podľa Turečkovej momentálne prebieha investičná časť projektu, ktorá spočíva v úprave vonkajšej časti bastiónu a časti vnútorných priestorov jednej z hospodárskych budov zámku, kde vznikne vinotéka a reprezentačné priestory mesta.


Holíčsky zámok bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970. Jeho dnešný neskorobarokový výzor je výsledkom prestavby renesančnej protitureckej pevnosti na reprezentačné letné sídlo rodiny Habsburgovcov. Trojpodlažná obytná budova, pôdorysne riešená do tvaru písmena U je obohnaná mohutným dvojnásobným systémom hradobného múru a priekopy, za ktorými pokračoval rozsiahly ohradený park zlikvidovaný po roku 1919. Zámok mesto dostalo od štátu po roku 1989. Potom, čo ho predali súkromnej firme, ho znovu získali do svojho vlastníctva v septembri 2007 za 30 miliónov korún. V roku 2008 samospráva urobila potrebné stabilizačné opatrenia a zámok sprístupnili verejnosti. Konajú sa tu tiež kultúrne podujatia ako Zámocké pivné slávnosti či Tradície bez hraníc.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články