Grónsko: Vedec bude rok žiť s Inuitmi

Britský lingvista Stephen Pax Leonard z University of Cambridge sa v nedeľu 15. augusta 2010 vydal na expedíciu, počas ktorej strávi rok na severe Grónska s Inuitmi. Cieľom tejto misie je zaznamenať ich piesne, legendy a mýty.


Leonard strávi rok v osade Qaanaaq na severozápade Grónska, ktorá je jedným z najsevernejších obývaných miest na svete. V Qaanaaqu žije skupina Inuitov zvaná Inughuiti, ktorí hovoria jazykom Inuktun. Celkovo ním hovorí už iba približne 1000 ľudí. Leonard sa preto tento jazyk vopred naučil, aby s miestnymi obyvateľmi mohol komunikovať v ich rodnej reči a čo najautentickejšie tak zaznamenal ich kultúru a zvyky. Životný štýl Inughuitov je v súčasnosti veľmi ohrozený globálnym otepľovaním, ktoré roztápa morský ľad. Po ňom Inughuiti jazdia na saniach ťahaných psami, keď sa vydávajú na lov morských živočíchov ako napríklad tuleňov, narvalov alebo mrožov.


Tieto živočíchy budú taktiež predstavovať aj základ stravy, ktorú bude Leonard počas svojej expedície konzumovať. Ako zdroj vitamínov bude mať k dispozícii iba výživové doplnky. Vedec bude bývať v dome patriacom miestnemu farárovi, v ktorom je síce elektrina, ale nemá tečúcu vodu. Tú bude Leonard získavať z ľadu, ktorý si bude musieť najprv vonku nazbierať a potom roztopiť. Priemerná zimná teplota v Qaanaaqu je mínus 25 stupňov Celzia, pričom v období od 24. októbra do 8. marca tam panuje polárna noc.


Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

SPRÁVA O ČINNOSTI IFLA ZA ROKY 1997-1999

Predkladaná správa – už druhá v poradí – prináša prehľad o činnosti vrcholnej medzinárodnej knihovníckej inštitúcie z obdobia medzi dvomi zasadnutiami Výkonného výboru IFLA. Zároveň je vynikajúcou príležitosťou na predstavenie IFLA a jej zložiek, jej profesionálnych programov a projektov. Je tak významným zdrojom informácií z oblasti knihovníckej profesie spolu s webovskou stránkou (http://www.ifla.org) a jej zmrazenou” verziou na CD-ROMe IFLANET Unplugged”…