Grónsko: Vedec bude rok žiť s Inuitmi

Britský lingvista Stephen Pax Leonard z University of Cambridge sa v nedeľu 15. augusta 2010 vydal na expedíciu, počas ktorej strávi rok na severe Grónska s Inuitmi. Cieľom tejto misie je zaznamenať ich piesne, legendy a mýty.


Leonard strávi rok v osade Qaanaaq na severozápade Grónska, ktorá je jedným z najsevernejších obývaných miest na svete. V Qaanaaqu žije skupina Inuitov zvaná Inughuiti, ktorí hovoria jazykom Inuktun. Celkovo ním hovorí už iba približne 1000 ľudí. Leonard sa preto tento jazyk vopred naučil, aby s miestnymi obyvateľmi mohol komunikovať v ich rodnej reči a čo najautentickejšie tak zaznamenal ich kultúru a zvyky. Životný štýl Inughuitov je v súčasnosti veľmi ohrozený globálnym otepľovaním, ktoré roztápa morský ľad. Po ňom Inughuiti jazdia na saniach ťahaných psami, keď sa vydávajú na lov morských živočíchov ako napríklad tuleňov, narvalov alebo mrožov.


Tieto živočíchy budú taktiež predstavovať aj základ stravy, ktorú bude Leonard počas svojej expedície konzumovať. Ako zdroj vitamínov bude mať k dispozícii iba výživové doplnky. Vedec bude bývať v dome patriacom miestnemu farárovi, v ktorom je síce elektrina, ale nemá tečúcu vodu. Tú bude Leonard získavať z ľadu, ktorý si bude musieť najprv vonku nazbierať a potom roztopiť. Priemerná zimná teplota v Qaanaaqu je mínus 25 stupňov Celzia, pričom v období od 24. októbra do 8. marca tam panuje polárna noc.


Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vedcom sa podarilo objaviť doteraz neznámy jazyk

Vo vzdialenej oblasti Indie sa vedcom podarilo objaviť neznámy jazyk. Nazýva sa Koro a zdá sa, že je odlišný od iných jazykov z rodiny, do ktorej patrí. Podľa vedcov však je ohrozený. Jazyk Koro objavil tím jazykovedcov počas expedície v severovýchodnej Indii Arunáčalpradéš. Výskumníci hľadali iné dva málo známe jazyky, ktorými sa hovorí len v malej oblasti. Keď tieto jazyky nahrávali a počúvali, objavili tretí, ktorý bol pre nich úplne nový. “Nemuseli sme zájsť ďaleko v našom zozname slov, kým sme si uvedomili, že je extrémne odlišný v každom možnom smere,” uviedol jeden z vedúcich expedície David Harrison. Jazykovedci nahrali tisícky slov a zistili, že Koro sa od iných jazykov v oblasti skutočne odlišoval.

Objavili najstaršie obydlie vo Veľkej Británii

Britskí archeológovia z University of York a University of Manchester objavili pozostatky najstaršieho obydlia na území Veľkej Británie. Kruhová štruktúra nachádzajúca sa na nálezisku Star Carr neďaleko mesta Scarborough vznikla podľa odborníkov približne v roku 8500 p.n.l. To je o 500 rokov skôr než doteraz najstaršie obydlie objavené v mestečku Howick.