Egyptskému faraónovi Ramzesovi III. podrezali hrdlo

Ramzes III. zdroj: wiki

Egyptského faraóna Ramzesa III. pravdepodobne zavraždili pri palácovom prevrate. Tvrdia to vedci z EURAC – Institute for Mummies and the Iceman, ktorí pomocou počítačovej tomografie faraónovej múmie odhalili na jeho hrdle veľkú reznú ranu, ktorá mohla byť príčinou jeho smrti.

Ramzes III. bol druhým faraónom dvadsiatej dynastie, ktorý vládol v rokoch 1186 až 1155 p.n.l., pričom je považovaný za posledného z veľkých egyptských kráľov. Okolnosti jeho smrti však nie sú úplne známe. Podľa viacerých starovekých dokumentov sa v roku 1155 p.n.l. uskutočnil palácový prevrat, pri ktorom sa Ramzesa pokúsili zabiť. Historici sa však nevedia zhodnúť, či bol tento prevrat úspešný. Do pokusu o zvrhnutie Ramzesa mali byť zapojení aj jeho syn Pentawer a manželka Tije, ktorých neskôr aj odsúdili.

Paleopatológ Albert Zink a jeho kolegovia z EURAC – Institute for Mummies and the Iceman sa preto rozhodli preskúmať múmiu Ramzesa III. a tiež pozostatky neznámeho človeka, o ktorom sa predpokladalo, že je to práve faraónov syn Pentawer. Toto telo sa našlo v kráľovskej hrobke neďaleko Údolia kráľov. Počítačová tomografia odhalila na Ramzesovom hrdle hlbokú, približne sedem centimetrov dlhú reznú ranu spôsobenú ostrou čepeľou, ktorá mohla byť príčinou okamžitej smrti. O tejto rane doteraz odborníci nevedeli, pretože je prekrytá bandážami, ktoré sa nemôžu z múmie odstrániť. “Až doteraz sme o príčine úmrtia Ramzesa III. nevedeli takmer nič. Odborníci jeho telo v minulosti už skúmali, avšak nenašli žiadne stopy po zraneniach. V tom čase však nemali k dispozícii počítačovú tomografiu. Stále nemôžeme s istotou povedať, že práve toto zranenie mu bolo osudné, avšak predpokladáme to,” uviedol Zink, ktorý taktiež uskutočnil genetické testy oboch tiel. DNA testy ukázali, že neznáme telo patrilo mladému mužovi, ktorý zomrel vo veku približne 18 rokov, a bol blízkym príbuzným Ramzesa III. “Zdieľajú rovnaký chromozóm Y a tiež 50 percent genetického materiálu, čo je typické pre vzťah medzi otcom a synom. Išlo teda pravdepodobne o Ramzesovho syna Pentawera,” dodal Zink. Na jeho tele navyše objavili stopy po udusení, ku ktorým však mohlo dôjsť aj posmrtne. Vedci si však myslia, že muž zomrel uškrtením. Jeho telo navyše pri balzamovaní pokryli rituálne nečistou kozou kožou, čo mohol byť posmrtný trest za účasť na prevrate.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Možno sa podarilo nájsť hrobku Kleopatry a Marca Antonia

V ruinách starovekého egyptského chrámu sa podarilo objaviť masívnu bezhlavú sochu gréckeho kráľa, ktorá podľa vedúcich vykopávok naznačuje, že môže ísť o miesto posledného odpočinku Marca Antonia a Kleopatry. Posledných päť rokov skúmali archeológovia okolie chrámu Taposiris Magna, asi 45 kilometrov západne od prístavného mesta Alexandria, v nádeji, že sa im podarí objaviť hroby spomínanej dvojice.