Kafkove rukopisy v trezoroch banky si prehliadne expert

Expert má za úlohu popísať obsah trezorov a zoznam doručiť súdu, ktorý má rozhodnúť, či dokumenty patria štátu Izrael alebo dvom izraelským sestrám.

Izraelský sudca nariadil otvoriť trezory v švajčiarskej banke, ktoré údajne obsahujú rukopisy a kresby slávneho autora Franza Kafku. Nie však pre oči verejnosti, ale len pre experta na Kafkovu tvorbu, ktorý obsah popíše a zoznam doručí súdu. Ide o ďalší posun v boji o dedičstvo, ktorý sa rieši už roky. Dve izraelské sestry totiž zdedili dokumenty po matke, štát Izrael ich však považuje za kultúrne dedičstvo celej krajiny. Literárne archívy po celom svete žiadajú, aby boli rukopisy, ukryté po desaťročia, sprístupnené verejnosti.


Kafka zveril svoju nevydanú tvorbu priateľovi Maxovi Brodovi a požiadal ho, aby po jeho smrti všetko spálil. Ten to však neurobil a aj vďaka nemu dnes svet pozná dielo Proces. Brod cennosti neskôr nechal svojej sekretárke Esther Hoffe, ktorá dokumenty odkázala svojim dcéram. Spor sa spustil po tom, ako sa sestry, ktoré dnes majú viac ako 70 rokov, pokúsili rukopisy predať.


Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.


 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V archíve objavili dve sonáty od Vivaldiho

V archíve objavili dve sonáty od husľového virtuóza Antonia Vivaldiho. V 180-stranovej zbierke rukopisov starej takmer 300 rokov ich našli po tom, čo portfólio daroval v roku 2008 podnikateľ Gerald Coke londýnskemu Foundling Museum. Vivaldiho tvorbu rozpoznal expert Michael Talbot, hosťujúci profesor hudby na Liverpool Hope University. “Na základe relatívne jednoduchých technických požiadaviek sa zdá, že tieto dve sonáty napísal Vivaldi pre amatérov,” uviedol. Jedno z objavených hudobných diel, ktoré barokový hudobný skladateľ zložil pravdepodobne pre amatérov, odprezentujú v Liverpool Hope University v nedeľu.

Vydražia jednu z najstarších kníh o Artušovi

Unikátnu ručne ilustrovanú knihu zo 14. storočia, ktorá spája všetky legendy o kráľovi Artušovi, budú dražiť na začiatku decembra v londýnskom aukčnom dome Sotheby’s. Odhaduje sa, že by sa mala predať za 1,5 – 2 milióny libier (v prepočte 1,77 – 2,36 milióna eur). Dielo, známe ako Rochefoucauldov grál, bolo ručne napísané na pergamene v období medzi rokmi 1315 – 1323 na historickom území Nizozemska (zodpovedá dnešnému Holandsku, Belgicku, Luxembursku a časti Francúzska) pre baróna Rochefoucaulda. Nachádza sa v ňom viac ako sto pestrých ručne maľovaných obrázkov. Predstavuje jeden z najstarších zachovaných záznamov o živote na dvore bájneho kráľa Artuša.