Divadlo – Vášeň, telo, hlas

Obnova.sk Fotografia

DIVADLO – Vášeň, telo, hlas Výstava Divadlo – vášeň, telo, hlas prvýkrát v histórii Slovenska predstavuje divadlo v jeho najrozmanitejších historicko-spoločenských a umeleckých súvislostiach. Približuje divadelné prejavy v prelomových historických obdobiach, mapuje vznik a vývoj profesionálneho divadla na území Slovenska od roku 1920 až po súčasnosť, predstavuje historickú i novodobú architektúru divadelných budov. Divadlo ako kolektívne umenie je jedným z tých umeleckých druhov, ktoré existujú len v konkrétnom čase a priestore.Na rozdiel od hudby, výtvarného umenia či filmu históriu divadla je možné spätne priblížiť len vo forme dokumentácie – fotografiami, recenziami, bulletinmi, plagátmi, v lepšom prípade scénickými a kostýmovými návrhmi, maketami, kostýmami, rekvizitami, osobnými predmetmi, v ideálnom televíznym záznamom. Nikdy však informácia o divadelných inscenáciách nenahradí jedinečnosť a autenticitu zážitku z divadelného predstavenia. Divadlo existuje v určitom čase, mieste, s určitými ľuďmi a je neopakovateľné. To je jedno z jeho najväčších kúziel. Ľudia na javisku a v hľadisku prežívajú v jednote miesta a času jedinečné zážitky. Naša výstava nie je len výstavou o divadle, ale aj divadlom vo výstave.

Obnova.sk Fotografia
Ilustračné foto (www.astorka.sk)

Je divadelnou ilúziou. Sprievodné podujatia: Divadelný ústav a Slovenské národné múzeum vás pozýva v priestoroch výstavy aj na divadelné predstavenia, koncerty, autogramiády, stretnutia s divadelníkmi, scénické čítania, projekcie, prednášky, predstavenia a tvorivé dielne pre deti. Program sa koná každý týždeň od 22. januára do 29. mája 2005 v nasledujúcich dňoch: Utorkové divadelné hodiny – program pre stredoškolákov a vysokoškolákov Tvorivý štvrtok – výtvarné a divadelné dielne pre predškolákov a deti 1. stupňa ZŠ Sobotná divadelná káva – program pre dospelých Detská nedeľa – program pre deti a ich rodičov Harmonogram podujatí nájdete v úvodnej informačnej časti výstavy – v Informačnom centre Prospero. Partnerom detských sprievodných podujatí je Bratislavské bábkové divadlo. Termín konania: 21. 1. 2005 – 29. 5. 2005 Miesto konania: Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie Autori konceptu: Mgr. Silvia Hroncová, Doc. PhDr. Ján Jaborník Dramaturgická spolupráca: Alexandra Petrovická Autori výtvarného riešenia: prof. Jozef Ciller, Ateliér 3 Organizátor: Divadelný ústav Spoluorganizátori: Slovenské národné múzeum, Slovenské národné divadlo Kurátor: Mgr. Silvia Hroncová Druh programu: výstava Výstava vznikla s finančným prispením Ministerstva kultúry SR.

– termín konania: 21.01.2005 – 29.05.2005
– miesto konania: Bratislava, Vajanského nábrežie č. 2, Všetky, okrem Severnej lode
– autor: Mgr. Silvia Hroncová, Doc. PhDr. Ján Jáborník
– organizátor: Riaditeľstvo SNM
– spoluorganizátor: Divadelný ústav, Slovenské národné divadlo
– vystavovateľ: Divadelný ústav, SND
– kurátor: Mgr. Silvia Hroncová
– otváracie hodiny: 9.00 – 18.00, posledný vstup o 16,30

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Návštevnosť výstavy o divadle majú zvýšiť sprievodné akcie

26. januára 2005 (SITA) – Približne 400 návštevníkov si počas prvých šiestich dní od otvorenia pozrelo výstavu Divadlo – Vášeň, telo, hlas v Slovenskom národnom múzeu (SNM) na Vajanského nábreží v Bratislave. Podľa Jany Mojžitovej z oddelenia marketingu SNM to zatiaľ nie je rekordné číslo, očakávajú však narastanie počtu návštevníkov, keďže práve sa rozbiehajú sprievodné akcie k výstave.

Bábkarský festival Modrý Kameň

VII.ročník Bábkarského festivalu Modrý Kameň je v roku 2005 venovaný nielen školám /ako každý rok/ ale i rodinám o čom svedčí bohatý sobotňajší program – tvorivé dielne, remeslá, hry, bábkové predstavenie a iné zaujímavosti.

O divadelných budovách v strednej Európe

Zamyslieť sa nad budovami stánkov divadelnej kultúry nabáda návštevníkov Výstavného pavilónu Podhradie Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave jeho najnovšia výstava. Výstava Za každodennosťou: Divadelná architektúra v strednej Európe vznikla v rámci medzinárodného projektu TACE – Divadelná architektúra v strednej Európe. Vďaka spolupráci SNM a Divadelného ústavu Bratislava sa pokúša nájsť odpoveď napríklad na otázku, či reprezentuje Slovenské národné divadlo slovenskú architektúru. Kladie taktiež otázky o možnosti existencie národných divadiel na začiatku 21. storočia a ide aj ďalej, keď sa pýta, či vôbec existuje národná architektúra alebo výhradne globálny rukopis. Agentúru SITA o tom informovala Dana Tomečková z Divadelného ústavu.