Dielo Marcela Breuera vo Viedni

Marcel Breuer na Wassilyho stoličke © Courtesy Thomas Breuer

Jarná výstava vo viedenskom Hofmobiliendepot je venovaná architektovi a dizajnérovi Marcelovi Breuerovi. Výstavu nazvanú Marcel Breuer – Dizajn a architektúra sprístupnia v Hofmobiliendepot 16. marca. Marcel Breuer (1902-1981) patrí k najvýraznejším postavám architektúry a dizajnu 20. storočia. Zatiaľ čo bol v Európe známy ako dizajnér nábytku a priekopník rúrkovitého oceľového nábytku, v USA sa zapísal do povedomia hlavne svojou architektonickou prácou. Retrospektívna prezentácia, ktorú zostavilo nemecké Vitra Design Museum, skúma obidva aspekty jeho diela.

Do histórie dizajnu sa zapísal v 30-tych rokoch minulého storočia ako tvorca mobiliáru z ohýbanej rúrkovej oceľe a inšpiroval tak nielen svojich súčasníkov ale aj nasledujúce generácie dizajnérov. Neskôr ako dizajnér začal experimentovať s drevom, preglejkou a hliníkom. Marcel Breuer absolvoval známu školu Bauhausu v nemeckom Weimare. Len ako 23-ročný vytvoril jednu z najznámejších stoličiek v dejinách dizajnu tzv. Wassily B3. Potom, čo v roku 1937 emigroval do Ameriky, pracoval najprv ako profesor na Harvardskej univerzite a následne odštartoval druhú kariéru ako architekt. Jeho modernistické stavby, predovšetkým rodinné domy, univerzity, kancelárske budovy, kostoly a múzeá, sa hlavne v 50-tych a 60-tych rokoch stali vzorom pre architektov po celom svete.

Mobiliár Marcela Breuera sa aj dnes vyrába a predáva. Pri príležitosti 30. výročia úmrtia Marcela Breuera (1.júla 1981) ponúka prezentácia možnosť spoznať jeho dielo a rolu v dejinách dizajnu a architektúry. Výstava v múzeu nábytku Hofmobiliendepot (Andreasgasse 7) pri známej Mariahilfer Straße potrvá do 3. júla.

Mgr. Erika Rožková, Kancelária mesta Viedeň

 

fotografia: Marcel Breuer na Wassilyho stoličke

© Courtesy Thomas Breuer

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články