Dejiny Bratislavského hradu mapuje výstava v GMB

Najzaujímavejšie dobové topografické zobrazenia a plány Bratislavského hradu zo zbierky Galérie mesta Bratislavy vystavia od 25. apríla do 14. júna v Mirbachovom paláci. Výber zostavila kurátorka Jana Luková tak, aby sa návštevník prehliadky oboznámil s päťstoročnými dejinami hradného areálu a urbanistickým vývojom priľahlého mesta. Sprievodné texty sa pre ucelenejší obraz venujú aj jeho starším dejinám.

Výstava Bratislavský hrad. Výber zo zbierok GMB sa uskutoční v rámci 6. ročníka podujatia Bratislava pre všetkých. Zo starších grafík predstaví diela autorov ako Matthäus Merian starší, Lukas Schnitzer, Fridrich Bernhard Werner alebo Wilhelm Dilich. Obraz o období 19. a 20. storočia ponúknu okrem iných aj Jozef Anton Lántz, Ľudovít Rohbock, ale aj výtvarníci Imrich Weiner Kráľ a Janko Alexy. K výstave vyjde rovnomenný album s výberom 12 reprodukcií výtvarných diel s motívom Bratislavského hradu.

Práve Janko Alexy sa do značnej miery zaslúžil o myšlienku rekonštrukcie hradného paláca, ktorý v roku 1811 zničil požiar a odvtedy len chátral. Rozsiahla rekonštrukcia so zámerom vytvoriť nové sídlo Slovenskej národnej rady a Slovenského národného múzea sa začala v roku 1953. Hrad sprístupnili verejnosti 30. októbra 1968. Súčasná zásadná obnova, ktorá sa začala na jar 2008, má odstrániť zlý technický stav budov a zatraktívniť priestor celého areálu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články