Claude Monet – Maliar

Obnova.sk Fotografia

Claude Monet (1840 – 1926) bol jeden z hlavných predstaviteľov impresionizmu.. Narodil sa v Paríži, detstvo prežil v Normandii a neskôr sa usadil v Giverny. Po celý život miluje prírodu. Kvetiny sú súčasťou jeho života i tvorby.
Jeho obrazy sú plné žiarivých farieb a svetla. Medzi jeho najznámejšie obrazy patria Obed v záhrade, Raňnajky v tráve, Terasa v St. Adresse, Dáma so slnečníkom, Prechádzka a obrazy zo série Lekná.

Obnova.sk Fotografia

Zaujímavosť: Monetove obrazy sú pýchou každého múzea alebo galérie. Vo Francúzsku sa jeho obrazy nachádzajú vo viacerých mestách. V Paríži jeho diela vystavujú v Musée Marmottan, v Musée d´Orsay a v Musée de l´Orangerie. Veľkej obľube sa teší v Európe i v Spojených štátoch amerických. Jeho nadanie sa prejavilo už v mladom veku a ako sa zdá, verejnosti sa jeho príjemné obrazy páčili už vtedy i dnes.

Obnova.sk Fotografia

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Auguste Renoir – Maliar

Auguste Renoir (1841 – 1919) patril ku zakladateľom impresionizmu. Jeho obrazy vynikajú využitím svetla. Narodil sa v Limoges, mladosť strávil v Paríži. Hoci pochádzal z nemajetnej rodiny, jeho rodičia ho s láskou podporovali v rozvoji jeho výtvarného nadania. Renoir patril k maliarom, ktorí sa dočkali slávy ešte počas svojho života. Mal bohatú klientelu, ktorá si jeho obrazy objednávala vďaka úspešnej výstave v Paríži, kde predstavil obraz zobrazujúci pani Charpentierovú s deťmi. Veľa cestoval a po celý život neúnavne maľoval.

Édouard Manet – Maliar

Édouard Manet (1832 – 1883) patril ku klasickým maliarom. Jeho obrazy sú známe svojou snahou o pravdivé zobrazenie videného. Narodil sa v Paríži, zhodou okolnosti oproti Vysokej škole krásnych umení. V mladosti sa chcel stať námorníkom, rád pozoroval more. To sa odzrkadlilo aj v jeho tvorbe pri vnímaní premenlivosti farieb a svetla. Po celý život rád cestoval a navštevoval múzeá. Kvôli chorobe opustil olejové farby a venoval sa pastelu.

Pablo Picasso – Maliar

Pablo Picasso bol jeden z najväčších a najvýraznejších maliarov. Narodil sa 25. októbra 1881 v Malage. Prvé roky života prežil v Barcelone, neskôr sa presťahoval do Paríža, kde namaľoval väčšinu svojich obrazov. Okrem maľovania obrazov sa venoval aj grafike, sochárstvu a keramike. Zomrel v r. 1973.

Peter Paul Rubens – maliar

28. 6. 1577 – narodil sa flámsky barokový maliar Peter Paul Rubens. V r. 1600-08 pôsobil v Taliansku, od r. 1608 v Antverpách, v r. 1622-28 v Paríži. Od r. 1628 bol diplomatom v Anglicku, Holandsku a v Španielsku.