V Ružomberku inštalujú nový organ

R.k. kostol Povýšenia sv. Kríža (http://ubytovanie.ruzomberok.eu)

V jezuitskom kostole Povýšenia sv. Kríža v Ružomberku inštalujú nový organ, ktorý bude celkovo stáť 400-tisíc €. Pre agentúru SITA to potvrdila Zuzana Záhradníková z Katedry hudby Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. „Ide o píšťalový dvojmanuálový organ s mechanickou hracou a elektrickou registrovou traktúrou. Celkovo bude mať 25 registrov a 10-tisíc voľných kombinácií. To znamená, že každý z 10 hráčov bude mať k dispozícii tisíc kombinácií využiteľných pri registrácií. Stavba organu je rozdelená na dve fázy, v prvej bude vybudovaných 16 registrov, v druhej 9,“ vysvetlila.

Organ bol navrhnutý priamo pre priestor kostola. „V okolí Ružomberka sa podobný organ nenachádza,“ podotkla. Bude slúžiť na medzinárodné súťaže v hre na organe, interpretačné kurzy, koncerty a pedagogické účely.

Organ bude dokončený v prvej polovici novembra. „Vyrobený bol v Rakúsku firmou Rieger. Prvá fáza výstavby je financovaná z eurofondov. Časť financií vyzbierali veriaci a peňažne ho podporila aj Pedagogická fakulta Katolíckej univerzity.“ Dodala, že na druhú fázu stavby sa peniaze ešte hľadajú. „Jeho životnosť by mala byť 100 a viac rokov,“ uzavrela Záhradníková.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

organ uz uvedeny do prevadzky... tony rozozvucal v utorkovy vecer 22. novembra 2011...

 

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Ružomberok Kostol Povýšenia sv. Kríža

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.