Počas Noci kostolov bude otvorených najmenej 65 chrámov

Obrázok k článku

Do Noci kostolov sa v Trnavskej arcidiecéze 27. mája zapojí najmenej 65 kostolov od Hurbanova až po Nové Mesto nad Váhom. Len v samotnej Trnave otvorí v tento deň svoje dvere jedenásť rímskokatolíckych kostolov a svoje priestory sprístupní aj Cirkev bratská. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Arcibiskupského úradu v Trnave Margita Vanovčanová. Dodala však, že organizátorom prichádzajú z farností ešte ďalšie prihlášky.

Kostoly budú počas prvého ročníka Noci kostolov otvorené pre veriacich aj neveriacich. Jednotlivé farnosti ich budú prezentovať nielen ako miesta modlitieb, ale aj ako historické a umelecké pamiatky. Okrem prehliadok budú v kostoloch aj kultúrne vystúpenia. Ľudia sa v tento deň dostanú aj do priestorov, ktoré bývajú inak pre verejnosť zatvorené. V Trnavskej arcidiecéze je 273 kostolov, termín na ich prihlásenie uplynul v polovici marca.

Noc kostolov sa prvýkrát konala pred piatimi rokmi vo Viedni, postupne sa rozšírila do celého Rakúska a a ďalších krajín. Vlani sa prvýkrát konala aj v Českej republike, kde ľudí najviac zaujala možnosť dostať sa do kostolných veží či krýpt.

Súvisiace články: 

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa antiK
Offline

Počas Noci kostolov budú sprístupnené kostoly v Piešťanoch, ale aj opevnený kostol v Lančáre.

čítajte viac:

http://www.piestanskydennik.sk/pozvanky/aj-kostoly-otvoria-svoje-brany-n...

Opevnený renesančný kostol v Lančáre, tiež otvorí svoje brány Opevnený renesančný kostol v Lančáre, tiež otvorí svoje brány
Obrázok používateľa antiK
Offline

Tu je kostol sv. Michala v Lančáre na obnove:

http://www.obnova.sk/pamiatka/lancar-kostol

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Počas Noci kostolov otvoria aj doteraz neprístupné priestory

TRNAVA 18. mája (SITA) - Po prvýkrát v šesťstoročnej histórii Baziliky sv. Mikuláša v Trnave budú môcť záujemcovia vystúpiť v jednej z jej dvoch veží až k zvonom. Veža bude sprístupnená počas Noci kostolov, ktorá sa uskutoční vo viacerých štátoch strednej Európy v piatok 27. mája. Informoval o tom trnavský arcibiskup Róbert Bezák na dnešnom stretnutí s novinármi priamo vo veži baziliky.

V Trnavskej arcidiecéze sa do podujatia zapojí najmenej 82 kostolov, v ktorých bude od 18:00 až do polnoci pripravený program. Podujatie odštartuje niekoľkominútové zvonenie všetkých kostolov, ktoré sa pridali. V trnavskej bazilike bude podľa Bezáka čerešničkou na programovej torte okrem prehliadky veže, krypty či nedávno odkrytého karnera koncert Miroslava Dvorského, v Katedrále sv. Jána Krstiteľa vystúpia Zuzana Smatanová a Katka Koščová, pripravené sú prednášky, besedy, prehliadky bežne neprístupných priestorov. Cirkev sa chce podujatím priblížiť podľa vyjadrenia Bezáka verejnosti bez ohľadu na to, či ide o veriacich alebo neveriacich. Na otázku, či nestratia kostoly svoje tajomno odpovedal, že kostoly sú taký nekonečný priestor, že v nich stále bude čo objavovať. "Noc kostolov bude len raz za rok, ľudia sa jej preto nepresýtia,“ dodal arcibiskup. V zahraničí podľa neho kostoly bežne slúžia nielen na náboženské účely, ale aj kultúrne podujatia a stretávanie sa ľudí.

Noc kostolov sa prvýkrát konala v roku 2005 vo Viedni a v nasledujúcich štyroch rokoch sa rozšírila do celého Rakúska. V roku 2009 sa zapojila aj Česká republika kostolmi v Brne a v Plzni. V roku 2010 svoje dvere otvorilo 418 kostolov a modlitební v celej Českej republike. V roku 2011 Noc kostolov prekračuje ďalšie hranice - uskutoční sa na Slovensku. V Trnavskej arcidiecéze sa zapojí 82 kostolov, pridali sa aj kostoly z iných miest Slovenska, napríklad z Nitry.

V rovnaký deň, 27. mája, sa pod rovnakým vizuálnym štýlom bude Noc kostolov prvýkrát konať v troch stredoeurópskych krajinách - Rakúsku, Česku a Slovensku.

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Trnava (rezervácia)

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.