Našli dôkazy o ďalších miestnostiach v hrobke Tutanchamóna

Obrázok k článku

Inšpekcia Tutanchamónovej hrobky priniesla ďalšie dôkazy o existencii miestností za jej severnou a západnou stenou. V pondelok o tom informoval egyptský minister pre pamiatky a dedičstvo Mamdouh Eldamaty. Nové zistenia približujú ku pravde teóriu, ktorú v auguste publikoval britský vedec Nicholas Reeves. Egyptológ pôsobiaci na Univerzite v Arizone zároveň tvrdí, že za severnou stenou sa nachádza hrob kráľovnej Neferneferuaten Nefertiti, známej iba ako Nefertiti.

 

Reeves sa vo svojej pôvodnej správe odvolával na skeny stien Tutanchamónovho hrobu. Ako napísal, vďaka radaru objavil pod omietkou stopy po zamurovaných otvoroch vedúcich do ďalších miestností, pričom jedna je podľa neho sklad a druhá, severná, je pohrebná miestnosť slávnej manželky faraóna Achnatona, ktorá zomrela približne v roku 1330 pred naším letopočtom. Vedec sa opieral aj o skutočnosť, že miestnosť sa nachádza napravo od vstupnej šachty, čo bolo pri hroboch egyptských kráľovien typické.

 

Inšpekcia, ktorú vykonal Eldamaty s Reevesom v pondelok, priniesla dôkazy existencie týchto miestností v podobe značiek a rýh na oboch stenách, pričom rovnaké sa našli v minulosti na vstupnej bráne do Tutanchamónovej hrobky. "To naznačuje, že za západnou a severnou stenou by sa mohli ukrývať pohrebné miestnosti," priblížil Eldamaty. Reeves okrem toho prezradil, že počas inšpekcie zistili aj to, že strop hrobky pokračuje aj za stenami. "Som si istý, že v Tutanchamónovej hrobke čoskoro urobíme veľmi dôležitý objav," povedal.

 

Existenciu miestností by mal potvrdiť špeciálny radar. Výsledky analýzy plánujú oznámiť 4. novembra, na 93. výročie objavenia schodov vedúcich do Tutanchamónovej hrobky. Ako Reeves uviedol, vďaka novým zisteniam je čoraz viac presvedčený o pravdivosti svojej teórie. Eldamaty sa zasa vyjadril, že inšpekcia hrobu ho síce presvedčila o tom, že za jeho stenami sa nachádzajú ďalšie miestnosti, no nesúhlasí s teóriou, že jedna z nich je miestom posledného odpočinku Nefertiti. "Som veľmi nadšený touto prácou a som si istý, že niečo za tými stenami nájdeme," dodal.

 

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.english.ahram.org.eg a archívu agentúry SITA.

 

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.