Cenu Dušana Jurkoviča dostal OCTOPUS HABITAT

Mená tohtoročných laureátov troch najvýznamnejších ocenení Spolku architektov Slovenska (SAS) sú už známe. Na tlačovej besede ich dnes zverejnili predstavitelia SAS.
Medzinárodná porota vybrala ako najlepšiu aktuálnu realizáciu obytný komplex OCTOPUS HABITAT v Bratislave a Cenu Dušana Jurkoviča udelila Petrovi Sticzayovi-Gromskemu a spoluautorke Pavlíne Vlačihovej. Autor hodnotí stavbu z odstupom štyroch rokov od jej navrhovania pozitívne. “Prebúdza panelákovú hmotu k prekvapivému pohybu. Projekt má vitalitu, navzdory obrovskej robustnosti.” Sedemčlenná porota hodnotila 23 prihlásených projektov, nominovala iba jeden z nich. Cenu Dušana Jurkoviča znovu zriadili v roku 1991 Spolok architektov Slovenska a Slovenský fond výtvarných umení.

Cena Emila Belluša za celoživotné dielo putuje do rúk urbanistu Antonína Stuchla. Počas kariéry vytvoril územný plán Žiliny, okrsku Liptovský Mikuláš-Podbreziny či centra Terchovej. Mesto podľa neho nesmú byť len jednotlivé budovy, ale súhrn mestských priestorov. Základnou jednotkou majú byť obytné časti. “Je dôležité aby sa ľudia medzi sebou poznali, aby vedeli, kto čo robí, komu deti chodia do školy.” Antonín Stuchl študoval na katedre architektúry a pozemného staviteľstva na Českom vysokom učení technickom v Prahe, bol hlavným architektom Stavprojektu Žilina. Cenu Emila Belluša udeľuje Prezídium Spolku architektov Slovenska. Belluš bol zakladateľ modernej architektúry a architektonického školstva na Slovensku.

Za písanie o architektúre, za jej propagáciu a popularizáciu ohodnotil SAS Cenou Martina Kusého prešovskú architektku Tatianu Kollárovú. Laureátka organizuje architektonicko-dizajnérske výstavy, od roku 2002 organizuje Clubovku – neformálne stretnutie architektov s poprednými osobnosťami v oblasti architektúry a dizajnu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Cena Dušana Jurkoviča pre Digital Park v Petržalke

Digital Park na Einsteinovej ulici v bratislavskej Petržalke získal tohtoročnú Cenu Dušana Jurkoviča, ktorú udeľuje Spolok architektov Slovenska. V jubilejnom 45. ročníku medzinárodná porota po prvý raz ocenila dielo zahraničných autorov a zdôraznila ich prínos do kontextu súčasného slovenského architektonického diania. Digital Park je dielom českých autorov Jakuba Ciglera, Vincenta Maraniho, Petra Kuželu, Ondreja Hrozinku, Tomáša Bímu a Jana Hofmana. Ocenenie tohto tímu je prejavom otvorenosti voči európskemu trhu, ako aj vzájomných a tradičných kultúrnych vzťahov.

Slovenská komora architektov oceňovala najlepších

BRATISLAVA – To najlepšie zo slovenskej architektúry za posledný rok ocenila tento týždeň Slovenská komora architektov. Cenu komory za architektúru CE.ZA.AR. 2004 udeľovala z 15 vybraných diel porota pod vedením profesora Petra Gála v kategóriách – bytové domy, občianske a priemyselné stavby, obnova a rekonštrukcia budov, interiér, rodinný dom a po prvýkrát aj v piatej kategórii exteriér.