Cena Dušana Jurkoviča pre Digital Park v Petržalke

Digital Park na Einsteinovej ulici v bratislavskej Petržalke získal tohtoročnú Cenu Dušana Jurkoviča, ktorú udeľuje Spolok architektov Slovenska. V jubilejnom 45. ročníku medzinárodná porota po prvý raz ocenila dielo zahraničných autorov a zdôraznila ich prínos do kontextu súčasného slovenského architektonického diania. Digital Park je dielom českých autorov Jakuba Ciglera, Vincenta Maraniho, Petra Kuželu, Ondreja Hrozinku, Tomáša Bímu a Jana Hofmana. Ocenenie tohto tímu je prejavom otvorenosti voči európskemu trhu, ako aj vzájomných a tradičných kultúrnych vzťahov.

Porota ocenila celkové koncepčné riešenie nového bratislavského komplexu Digital Park, priľahlého k severnej časti Petržalky. “V zložitom kontexte jestvujúceho urbánneho priestoru vznikla svojbytná architektonická štruktúra optimálne reagujúca na jestvujúce urbanistické vzťahy. Architektonický koncept štyroch priečnych navzájom natočených hmôt prepojených nižšou pozdĺžnou hmotou, umožnil invenčné dispozičné riešenie administratívnych priestorov a ich otvorenosť smerom k historickému jadru Bratislavy. Komplex je charakteristický zaujímavými vnútornými priestormi s mimoriadne kultivovanými detailmi,” odôvodnila svoj výber. Podľa poroty tento administratívny komplex patrí k najpôsobivejším bratislavským novostavbám.


Cena Dušana Jurkoviča je naša najstaršia prestížna cena za architektonickú a urbanistickú tvorbu a udeľuje sa architektonickému dielu, ktoré v zmysle jej štatútu prispieva k zvýšeniu úrovne architektonickej tvorby na Slovensku. Práce hodnotí medzinárodná porota. Tohtoročnú cenu spolu s ďalšími výročnými architektonickými oceneniami Spolku architektov Slovenska – Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo a Cenu Martina Kusého za publicistiku a vedecký prínos odovzdajú 23. novembra v Primaciálnom paláci v Bratislave.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenská komora architektov oceňovala najlepších

BRATISLAVA – To najlepšie zo slovenskej architektúry za posledný rok ocenila tento týždeň Slovenská komora architektov. Cenu komory za architektúru CE.ZA.AR. 2004 udeľovala z 15 vybraných diel porota pod vedením profesora Petra Gála v kategóriách – bytové domy, občianske a priemyselné stavby, obnova a rekonštrukcia budov, interiér, rodinný dom a po prvýkrát aj v piatej kategórii exteriér.

Odpovede

  1. Cena Dušana Jurkoviča pre Digital Park v Petržalke

    To mohli oceniť rovno “AuparkTower”… A cenu rezervovať aj pre Digital III, ktorý ovažuje ešte väčšie šialenstvo…

Comments are closed.