Budmerický kaštieľ pre verejnosť otvoria v závere januára

Obrázok k článku

Brány obnoveného kaštieľa v Budmericiach (okres Pezinok) sa verejnosti otvoria po jeho obnove v závere januára. Na základe zmluvy podpísanej medzi Ministerstvom kultúry (MK) SR a Slovenským národným múzeom (SNM) na konci decembra je od januára tohto roka kaštieľ v správe SNM, konkrétne Múzea Červený Kameň. 

Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Múzea Červený Kameň Jaroslav Hájiček, prvých návštevníkov v kaštieli privítajú 30. a 31. januára. Sprístupnia im tri miestnosti s historickým nábytkom a bytovými doplnkami, keramikou, porcelánom i rôznymi plastikami a obrazmi z konca 18. storočia a z 19. storočia. Pôvodné vybavenie kaštieľa, ktoré tvorili kópie dobového nábytku, doplnili originály zo zbierok národného múzea. Výstavné miestnosti budú pre záujemcov otvorené vždy cez víkend od 10:00 do 15:00, pričom otváracie hodiny sa podľa Jaroslava Hájička môžu upraviť podľa záujmu verejnosti. Vstupné by malo byť minimálne, SNM predpokladá, že dospelí budú platiť 1,50 eura, mládež a študenti zaplatia 0,50 eura, deti do šesť rokov, dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnutí platiť nebudú.

 

Vôbec prvé kultúrne podujatie sa vo vynovenom kaštieli uskutočnilo 11. decembra. Išlo o slávnostné vyhodnotenie literárnej súťaže Cena Rudolfa Fabryho, ktorú organizovalo Literárne informačné centrum v spolupráci so Spolkom slovenských spisovateľov, časopisom Dotyky a obcou Budmerice. Záštitu nad touto kultúrnou aktivitou prevzal minister kultúry Marek Maďarič.

 

Obnova kaštieľa v Budmericiach sa skončila v októbri 2015. Ministerstvo kultúry ešte na jar predpokladalo, že opravy kaštieľa, ktorý desaťročia využívali na tvorivé pobyty spisovatelia, by sa mali skončiť až v decembri 2015. Obnova kaštieľa, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, sa začala v septembri 2014. Robila ju spoločnosť Cofely, ktorá vyhrala verejné obstarávanie. Kaštieľ v Budmericiach z konca 19. storočia nebol pred opravami v ideálnom stave. V prvom rade museli odvlhčiť základy. Následne začali opravovať fasády. Komplexne vymenili vodovodné, elektrické a plynové prípojky a rozvody. Na celom kaštieli pod dohľadom pamiatkového úradu opravili okná a zárubne. V súvislosti s opravou kotolne vymenili i radiátory. Nová je tiež sanita, miestnosti sú vymaľované a majú nové koberce. Do spoločenských miestností na prízemí sa po dokončení opráv vrátil historický nábytok, ktorý bol dočasne umiestnený v SNM v depozitári Múzea Červený Kameň.

 

Obnovený kaštieľ v Budmericiach sa stal účelovým zariadením ministerstva kultúry. Využívať sa má na organizovanie kultúrnych podujatí, workshopov, porád, konferencií a iných akcií. Podujatia tu chce organizovať ministerstvo kultúry, ktoré kaštieľ poskytne aj na akcie pre Literárny fond, Hudobný fond, Fond výtvarných umení, Audiovizuálny fond aj umeleckým a profesijným zoskupeniam, ako sú napríklad Spolok slovenských spisovateľov, Slovenská výtvarná únia a podobne. Priestory chce MK SR poskytovať na vzdelávacie, školiace aktivity nielen pre potreby rezortu kultúry, ale aj ostatným orgánom štátnej správy. Riaditeľ Literárneho fondu Ladislav Serdahély pre agentúru SITA potvrdil, že s ministerstvom kultúry rokujú o možnostiach využívania kaštieľa. Literárny fond by tu rád organizoval tvorivé pobyty a podujatia pre umelcov pôsobiacich v oblasti slovesnej, divadelnej, rozhlasovej, televíznej a filmovej kultúry.

 

Kaštieľ v Budmericiach dali postaviť v rokoch 1888 – 1889 v romantickom slohu Pálffyovci. Národnú kultúrnu pamiatku v rozľahlom anglickom parku využíval najmä na tvorivé pobyty viac ako 50 rokov Literárny fond. Fond sa z kaštieľa musel pre skončenie nájomnej zmluvy vysťahovať, nájomná zmluva mu vypršala 31. mája 2011. Literárny fond už v novembri 2010 listom upozornil na blížiaci sa termín skončenia nájomnej zmluvy. Jednou z možností bolo podľa fondu aj zaradenie Literárneho fondu medzi inštitúcie, ktorým môže správca ponúknuť majetok štátu za nižšie než trhové nájomné. To si však vyžadovalo novelu zákona o správe majetku štátu. Následné konkurzy MK SR na nájomcu kaštieľa neboli úspešné.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články