Bratislavský kraj začal s revitalizáciou parku v Malinove

Bratislavský samosprávny kraj predstavil vo svojom dokumente plány v oblasti životného prostredia.

BRATISLAVA 24. januára (SITA) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) začal s revitalizáciou parku v Malinove v okrese Senec, aj s aktualizáciou cyklokoncepcie. BSK predstavil plány v oblasti životného prostredia vo svojom dokumente Tri roky na župe. „BSK začal s revitalizáciou malinovského parku, ale aktualizuje aj cyklokoncepciu,” uvádza samospráva v dokumente. „Cieľom revitalizácie malinovského parku, ktorý bol v roku 1963 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, je obnova vzácneho poloprírodného prvku a vytvorenie moderného parku, ktorý bude príťažlivý pre ľudí zo širokého okolia a možno i z celého Slovenska,” doplnil BSK.

Na základe dendrologického prieskumu spracovaného v roku 2019, ktorého cieľom bola inventarizácia drevín so zameraním na choré a nebezpečné dreviny, prebehla základná údržba malinovského parku na zabezpečenie prevádzkovej bezpečnosti jeho návštevníkov a ochrany. „Pripravovaná projektová dokumentácia komplexnej revitalizácie malinovského parku bude vychádzať z architektonicko-historického výskumu, ktorý stanovil zásady ochrany národnej kultúrnej pamiatky,” doplnil kraj.

Cieľom aktualizácie cyklokoncepcie je pripraviť aktuálny ratifikačný dokument na čerpanie financií z ďalšieho programového obdobia, ktorý reaguje na rozvojové tendencie v regióne a zabezpečuje reálne a logické prepojenie miest a obcí na prestupové terminály. „Budovaním nových bezpečných cyklodopravných trás chceme prispieť k rozvoju nemotorovej dopravy a tak k zlepšeniu životného prostredia,” podotkla samospráva, ktorá tiež aktualizuje aj územný plán (ÚP) regiónu. „Začali sme prípravné práce na Zmenách a doplnkoch č. 2 ÚP regiónu BSK. Na spoluprácu sme oslovili orgány štátnej správy, samosprávy, správcov sietí a verejnosť. Aj tieto budú spolu s už vypracovanými strategickými a koncepčnými dokumentmi podkladom na spracovanie zmien a doplnkov ÚP regiónu BSK,” uzavrel kraj.

Foto: https://bratislavskykraj.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Unikátny anglický park v Malinove chcú zrevitalizovať

Anglický krajinný park, ktorý obklopuje kaštieľ v Malinove v okrese Senec, chcú Bratislavský samosprávny kraj a obec zrevitalizovať za peniaze z Európskej únie. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová. Operačný program Bratislavský kraj vyhlási budúci rok výzvu na revitalizáciu verejných priestranstiev. „Práve oprava a obnova tohto parku je našou prioritou, lebo je to jeden z mála prípadov, kde sa dajú čerpať eurofondy. V tomto zmysle sme pripravení, aby župa bola prvá aktívna tak, aby sme v Malinove obnovili jeden prekrásny park, ktorý je raritou nielen v rámci župy, ale aj celého Slovenska,“ priblížil župan Pavol Frešo.

Odpovede