Armáda sa zbavuje kasární v Kežmarku a Zvolene

Rezort obrany sa chce zbaviť kasární vo Zvolene a časti kasární v Kežmarku. Obe nehnuteľnosti by mali po odsúhlasení vládou prejsť bezodplatne na spomínané mestá.
Cenu nehnuteľností zvolenských kasární kpt. Nálepku stanovil znalec na 69 miliónov Sk (2 290 380 €). Rozhodnutím ministra obrany sa kasárne stali prebytočným majetkom vo februári 2006. Potom, keď o ne neprejavili záujem štátne organizácie, boli ponúknuté mestu. To chce podľa materiálu MO SR využiť tento majetok na vybudovanie obytného súboru pre sociálne slabšie skupiny obyvateľov. Pôjde prevažne o prestavbu, dostavbu a rekonštrukciu jestvujúceho objektu. Cena časti objektu Dukelských kasární v Kežmarku bola znalcom stanovená na 16,3 milióna korún (541 061 €). Za prebytočný bol vyhlásený v máji tohto roku. Vláda by o prevode prebytočného majetku na obce mala rozhodnúť na rokovaní 20. augusta.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.

Pamiatky hľadajú nových pánov

Ján Blažej, 2. 9. 2003
Za desaťročie na Slovensku zmenilo majiteľa 167 kultúrnych pamiatok, najmä kaštieľov, kúrií, ale aj meštianskych a ľudových domov a niekoľko hradov. V aktualizovanom katalógu Pamiatkového úradu SR je na predaj či prenájom ďalších 80 objektov.
Listujeme v zozname Pamiatkového úradu SR: Vígľašský zámok za Detvou, Považský hrad nad Považskou Bystricou, dva kaštiele a kúria v Markušovciach na Spiši, kaštieľ s parkom v Seredi, župný dom a kaštieľ v Turni nad Bodvou pri Košiciach, Františkánsky kláštor v Kremnici… Niektoré objekty sú k dispozícii dokonca iba za korunu.

Zásady obnovy fasád architektury 19. a počátku 20. století

Architektura 19. a 20. století je významnou součástí našeho kulturního dědictví. Vyžaduje pozornost, úctu a odbornou péči. Pro její obnovu v obecné rovině platí to samé, co pro obnovu jakýchkoliv jiných stavebních památek. Odlišnost je v tom, že architektonická tvorba dvacátého století začala pracovat s novými materiály a konstrukčními řešeními.