Sereď: V meste vznikne Múzeum holokaustu

V budove bývalých kasární v Seredi by malo do troch rokov vzniknúť Múzeum holokaustu na Slovensku. Ako informoval riaditeľ Múzea židovskej kultúry (MŽK) Pavol Mešťan, bývalé kasárne sú jedinou zachovalou budovou pracovného tábora Židov na Slovensku. Okrem múzea tu má byť umiestnené aj celoslovenské centrum vzdelávania o holokauste, kde by sa okrem výučby o riešení židovskej otázky konali aj medzinárodné konferencie. Ako informoval Mešťan, vystavené tu budú exponáty, ktoré sa týkajú konkrétnych ľudí, nie holokaustu vo všeobecnosti. “Prenesieme sem stálu expozíciu z Nitry, ktorú neustále rozširujeme o nové exponáty,“ uviedol Mešťan. Na projekte múzea sa má podieľať aj mesto Sereď. “Sereď je povinná splatiť dlh, ktorý má voči Židom,“ vyjadril sa primátor Vladimír Vranovič. V Seredi sa v súčasnosti nachádza len malá expozícia na židovskom cintoríne.

Budovu bývalých kasární má MŽK získať od Ministerstva obrany SR za symbolickú korunu. Zriadenie múzea holokaustu prisľúbil aj premiér Robert Fico na návšteve Izraela.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

V nitrianskej synagóge vznikne Múzeum židovskej kultúry a holokaustu

Nitra 8. novembra (TASR) – Bohatú históriu, kultúru i tragické obdobie dejín starobylého národa priblíži Múzeum židovskej kultúry a holokaustu v zrekonštruovanej synagóge v Nitre. Mestské zastupiteľstvo schválilo zámer prenajať horné poschodie sakrálnej stavby Slovenskému národnému múzeu, ktoré tam zriadi expozíciu. Jej súčasťou bude samostatný súbor, približujúci dejiny Židov v Nitre.

Odpovede

 1. Sereď: V meste vznikne Múzeum holokaustu

  Pripravované múzeum o holokauste aj vzdelávacím centrom

  BRATISLAVA 26. decembra (SITA) – Ministerstvo kultúry pripravuje vznik prvého múzea holokaustu u nás. O dva roky by ho mali otvoriť v Seredi v priestoroch bývalého židovského pracovného tábora a jeho súčasťou má byť aj vzdelávacie centrum. Na projekt vypísalo ministerstvo v októbri verejné obstarávanie vo výške 174 723 eur bez DPH. Financovať sa bude z prostriedkov štrukturálnych fondov – Regionálneho operačného programu. Múzeum má byť umiestnené v objekte národnej kultúrnej pamiatky v Seredi na Kasárenskej ulici. Ako agentúru SITA informovalo Ministerstvo kultúry SR, časť bude slúžiť ako múzeum pracovných a koncentračných táborov na Slovensku. Bude venované pamiatke všetkým Židom zo Slovenska zavraždeným počas holokaustu.

  Návštevníkom priblíži podmienky ubytovania v pracovnom tábore, ktorý sa v objekte nachádzal v rokoch 1941 až 1944, tiež pracoviská väznených mužov a žien ako stolárske, betonárske a zámočnícke dielne a krajčírsku dielňu. Ďalšia časť predstaví podmienky života väznených počas rokov 1944 a 1945, kedy bol tábor koncentračným. Riešenie židovskej otázky na Slovensku priblížia exponáty, ktoré po dokončení stavebných prác premiestnia do múzea z Nitry. V objekte bude tiež vyčlenený priestor venovaný tým, ktorí s nasadením vlastného života a života svojich rodín zachraňovali židovských spoluobčanov. Vznikne tu pamätník záchrancov.

  Súčasťou projektu je aj výstavba novej budovy. Budú v nej kancelárie, prednášková miestnosť a priestory na ubytovanie hostí. Múzeum holokaustu Sereď by malo byť sprístupnené verejnosti v druhej polovici roku 2012. Pri múzeu vznikne vzdelávacie centrum v oblasti holokaustu s celoslovenskou pôsobnosťou. Cieľom bude poskytovať komplexný vzdelávací program pre učiteľov aj študentov, dodalo ministerstvo kultúry.

  Pracovný tábor v Seredi vznikol z vojenských útvarov v roku 1941. Jeho dejiny sú spojené so štyrmi fázami. V prvej ho vybudovali a zriaďovali v ňom pracovné dielne. V druhej sa stal jedným z piatich centier pre organizáciu transportov Židov. Ako pracovný tábor s výrobňou v dielňach fungoval v tretej fáze. V poslednej fáze od roku 1944 do konca marca 1945 sa stal koncentračným táborom. Od roku 1942 do konca roku 1944 v ňom pracovalo približne 700 až 1200 väzňov. Podľa historikov boli v tábore veľmi ťažké životné podmienky, väzňov bili a znásilňovali. V súčasnosti ešte žijú ľudia, ktorí väznenie v tábore prežili.

Comments are closed.