Archívne dni v Trnave

Obrázok k článku

V poradí 16. Archívne dni v Slovenskej republike pripravila od utorka 22. do štvrtka 24. mája Spoločnosť slovenských archivárov v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a ďalšími spoluorganizátormi v Trnave. Hlavnou témou XVI. Archívnych dní v SR bude cyklus prednášok k problematike verejnej správy po roku 1945 v zrkadle archívnych dokumentov, agentúru SITA o tom informovala Emília Kočišová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra.

Tohtoročným odborným hosťom zo zahraničia bude generálny tajomník Medzinárodnej rady archívov David Leitch. Medzinárodná rada archívov je mimovládna nezisková organizácia, ktorá združuje v súčasnosti vyše 1 900 organizácií zo 195 krajín. Poslaním rady je podporovať zachovanie archívnych dokumentov ako pamäti ľudstva v celosvetovom meradle. Slovenskú republiku reprezentuje v organizácii ministerstvo vnútra ako jeden z riadiacich orgánov archívnictva u nás, dodala Kočišová.

Obrázok k článku

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Štátne archívy sú v zlom stave, chýbajú odborníci aj priestory

Najstaršie dokumenty v archívoch, tzv. zoborské listiny, pochádzajú zo začiatku 12. storočia. BRATISLAVA 22. januára 2004 (SITA) – Štátne archívy na Slovensku sú v zlej situácii a pri súčasnom personálnom obsadení a technickom vybavení nemožno rátať s ich rozvojom. “Pri pretrvávaní tohto stavu sa nedá vylúčiť ani úplné zničenie archívneho dedičstva SR,” skonštatoval na dnešnej tlačovej besede v Bratislave riaditeľ odboru archívov a registratúr Ministerstva vnútra (MV) SR Peter Kartous.

Ministerstvo vnútra vydáva katalógy vojnových hrobov

Ministerstvo vnútra SR knižne vydá “Katalóg vojnových hrobov príslušníkov Červenej armády, padlých v období 2. svetovej vojny, pochovaných na území SR“ a “Katalóg padlých nemeckých vojakov v období 1. a 2. svetovej vojny, pochovaných na území SR“. Agentúru SITA o tom informovala z Komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra Ľudmila Staňová. “Katalógy vyjdú v počte 100 kusov. Ich vydanie vyplynulo z rokovaní Spoločnej slovensko-ruskej medzivládnej komisie pre starostlivosť o vojnové hroby a z úspešnej bilaterálnej spolupráce so Spolkovou republikou Nemecko,” uviedla Staňová. Ako ďalej dodala, v úvodnej textovej časti týchto publikácií čitateľ nájde historické súvislosti bojov a vojenských operácií, straty na životoch ako aj spôsoby pochovávania padlých vojakov. “Nechýbajú informácie o exhumáciách, prepochovaniach, výstavbe ústredných vojnových cintorínov a právny vývoj starostlivosti o vojnové hroby v SR,” uviedla. V ďalšej časti sa nachádza fotodokumentácia, mapky a údaje o konkrétnych vojnových hroboch padlých vojakov podľa územnosprávneho usporiadania SR. “Súčasťou katalógov sú aj menné zoznamy padlých vojakov s miestom ich pochovania v SR,” dodala.