Historická budova Trnavskej univerzity slúži vojsku viac ako 300 rokov

Obrázok k článku

Zámer presťahovať Vojenský archív v Trnave do nových priestorov považuje minister obrany Ľubomír Galko za prejav zodpovednosti voči budúcim generáciám a jednoznačne ho podporuje. Povedal to po dnešnej prehliadke archívu, ktorý sídli v nevyhovujúcich priestoroch pôvodnej Trnavskej univerzity zo 17. storočia. V archíve je uložených 33 kilometrov registratúrnych záznamov.
Podľa ministra však bude možné s výstavbou novej budovy začať až po skonsolidovaní verejných financií, presnejší termín neuviedol. Rezort obrany má k dispozícii pozemok, projektovú dokumentáciu aj územné rozhodnutie na výstavbu novej budovy Vojenského archívu ešte z čias ministra Františka Kašického. Vtedy mala archív približne za jednu miliardu slovenských korún stavať spoločnosť Ikores. Galko si myslí, že to pôjde aj lacnejšie. “V dnešnej dobe elektronických aukcií, pri čestnom a transparentnom výberovom konaní dokážeme znížiť náklady akéhokoľvek projektu z minulosti,“ vysvetlil. Vojenský archív v každom prípade podľa ministrovho vyjadrenia zostane v Trnave.

Archív bol do Trnavy premiestnený v roku 1967 z Hradca Králové, vtedy pod názvom Archív vojenskej evidencie osôb. V roku 1994 došlo k dohode medzi vládami Českej republiky a Slovenskej republiky o delimitácii archívnych fondov uložených v archíve Československej ľudovej armády v Olomouci. Do Vojenského archívu v Trnave boli premiestnené archívne fondy a spisy, ktorých pôvodcom boli útvary a zariadenia sídliace v Slovenskej republike.

Vojenský archív sídli v budove, ktorá v minulosti patrila pôvodnej Trnavskej univerzite a je pamiatkovo chránená. Po presídlení univerzity do Budína zo stali v Trnave len prázdne budovy, ktoré Jozef II. v roku 1783 daroval Rakúsko-uhorskej armáde a odvtedy slúžia vojsku.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Trnave môžeme obdivovať krásu starých kníh

Výstavu kníh z produkcie tlačiarne pôvodnej Trnavskej univerzity (1635-1777) zo súkromnej zbierky Bohumila Chmelíka otvorili vo štvrtok 4. novembra 2010 v Trnave. Výstava s názvom Krása starých kníh dokumentuje výtvarné majstrovstvo a remeselnú zručnosť tlačiarov historickej univerzity, ktorá šírila kultúru do celého Uhorska.

Rok 2010 bude Rokom Trnavskej univerzity

Mesto Trnava vyhlásilo rok 2010 za Rok Trnavskej univerzity, ktorá si pripomína 375 rokov od založenia pôvodnej univerzity. Primátor Štefan Bošnák skonštatoval, že jedna z prvých univerzít vo vtedajšom Uhorsku výrazne ovplyvnila dianie v meste. “Historická skutočnosť, že tu 142 rokov bola univerzita zvýraznila význam Trnavy v celej Európe,” uviedol Bošnák. Aj preto je podľa neho mesto pripravené participovať na pripravovaných oslavách výročia.