Archeológovia našli románsku hradbu, je najstaršia na hrade

Ilustračné foto, Nitra, románsky kostol, foto: Kamil Nováčik

Románsku hradbu z 11. storočia našli archeológovia pri výskume v priestore bývalého parkoviska pred vstupom do Nitrianskeho hradu. Je to najstaršia kamenná stavba, ktorá sa na hrade našla. Mohutný múr bol v minulosti široký viac ako tri metre a zachoval sa vo veľmi dobrom stave. Nitrianske biskupstvo chce vzácny nález zachovať a prezentovať verejnosti v rámci budovy, ktorú bude na tomto mieste stavať. Pôjde o podzemný objekt s kaviarňou a toaletami pre návštevníkov. Ako povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay, v takomto stave zachované románske hradné opevňovacie murivá sú zriedkavosťou, najmä v mestskom prostredí. „Sme veľmi radi, že múr budeme môcť aj prezentovať, pretože je to naozaj najstaršia kamenná stavba, ktorá existuje v priestore hradu. Okrem toho máme už len fragmenty iných stavieb, u ktorých nevieme presne identifikovať, k čomu patrili a s čím súviseli,“ skonštatoval.
Múr sa zachoval v dĺžke zhruba 30 metrov. V najvyšších miestach dosahuje tri metre. Nález takejto mohutnej stavby potvrdzuje význam Nitry, ktorá bola sídlom údelného kniežatstva a sídlili tu následníci uhorského trónu v 11. – 12. storočí. „Vďaka tomu, že to bolo vlastne druhé najdôležitejšie miesto Uhorska, bol aj vzhľad hradného kopca veľmi exkluzívny,“ povedal Ruttkay. Nitriansky hrad bol v tom období oveľa rozsiahlejší ako dnes. Opevnený bol celý hradný kopec s rozlohou takmer deväť hektárov. „Určite patril k špičkám v strednej Európe,“ podčiarkol Ruttkay. Prezentácia románskej hradby bude ďalším čriepkom v mozaike už niekoľko rokov trvajúceho sprístupňovania histórie hradného kopca verejnosti. Ruttkay verí, že tieto aktivity biskupstva a archeológov pomáhajú zvyšovať záujem slovenskej aj zahraničnej verejnosti o Nitru.
Archeológovia sa pri výskume dostali po úroveň včasnouhorského valu z prelomu 10. – 11. storočia. Val v minulosti pozostával z celého radu drevených komôr vyplnených zeminou. „Zatiaľ sme na začiatku tohto objavu. Čakáme, že pod ním by sme mohli naraziť na fragmenty veľkomoravského opevnenia, ak budeme mať trochu šťastie. Ten pozostával z kamenných múrov, medzi ktorými boli drevené komory,“ dodal Ruttkay.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Archeológovia našli nádobku na šminky z doby rímskej

Kapsulu na šminky našli archeológovia na germánskom sídlisku z doby rímskej v Beladiciach pri Nitre. Nádobky sa nosili zavesené na retiazke na krku. Ženy ich mali aj niekoľko, každú na iný druh šminiek. Kapsule archeológovia v minulosti považovali za prívesky, v ktorých sa nosili napríklad relikvie svätých. Maďarskí vedci však analýzou prišli na to, že ich obsah ženy používali na svoje skrášľovanie. „Presne sa dali doložiť rôzne farby a vône. Týchto kapsúl nie je v Európe veľa a už sa tešíme na chemický rozbor,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay.

Odpovede

  1. V pivnici na Nitrianskom
    V pivnici na Nitrianskom hrade našli zvyšky románskeho paláca

    NITRA 21. júna (SITA) – Zvyšky románskeho hradného paláca našli archeológovia v pivnici pod Biskupským palácom na Nitrianskom hrade. V paláci bývali následníci trónu, z ktorých mnohí sa stali uhorskými kráľmi. Sídlili tu zrejme Belo I. či Ondrej I. „Palác sme doteraz hľadali a sme radi, že ho konečne máme. Doteraz sa o jeho zvyškoch nevedelo viac-menej nič,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Vzácny nález chcú archeológovia aj Nitrianske biskupstvo ako vlastník pivnice prezentovať verejnosti.
    Ekonóm Biskupského radu Nitra Martin Štofko potvrdil, že biskupstvo má záujem priestory sprístupniť a uvažuje aj nad prípadnou expozíciou archeologických nálezov. Nebude to však skôr ako v turistickej sezóne roku 2014 a aj to len za predpokladu, že sa biskupstvu dovtedy podarí získať financie potrebné na úpravu interiéru a zariadenie. Pod Biskupským palácom sa nachádzajú dve pivnice. Z väčšej, kde sa robil archeologický výskum už vlani, sa dá schodmi dostať do menšej, vyššie položenej pivničky. Práve tá priniesla objav románskeho paláca a tiež nálezy z doby železnej, včasného stredoveku a ľudských kostrových pozostatkov. „Pivnice pod palácom budú po ukončení archeologického výskumu slúžiť verejnosti ako prezentácia vlastného priestoru s možnosťou posedenia pri malom občerstvení vo forme kávy alebo čaju. Ukazuje sa, že daný priestor je jeden z najstarších zachovaných na hrade a odkrýva nám prízemie románskeho paláca z 11. – 12. storočia,“ skonštatoval Štofko.
    Okrem zvyškov románskeho paláca sa archeológom podarilo v tomto období objaviť aj románsku hradbu z 11. storočia. Nachádza sa v priestore bývalého parkoviska pred vstupom do Nitrianskeho hradu. Je to najstaršia kamenná stavba, ktorá sa na hrade našla. Mohutný múr bol v minulosti široký viac ako tri metre a zachoval sa vo veľmi dobrom stave. Nitrianske biskupstvo chce aj tento nález prezentovať verejnosti v rámci budovy, ktorú bude na tomto mieste stavať. Pôjde o podzemný objekt s kaviarňou a toaletami pre návštevníkov.

Comments are closed.