Stredovekú bránu Nitrianskeho hradu verejnosť tak skoro neuvidí

Pod Župným domom v Nitre sa nachádza jedna z najväčších brán z obdobia 11. až 12. storočia v Európe. Viedla do Nitrianskeho hradu.Verejnosť ju však zrejme tak skoro neuvidí. Nie sú na to peniaze. Ako povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay, kamenná stredoveká brána v suteréne Župného domu je odkrytá, treba len pripraviť vhodný projekt na jej prezentáciu. “Som rád, že napriek dosť veľkým aktivitám, ktoré mali smerovať k tomu, aby sa jednoducho zaliala betónom, sa nám minulý rok tomu podarilo zabrániť. Možno sme sa vďaka tomu dostali u niektorých ľudí aj do nemilosti,“ uviedol. Brána reprezentujúca takmer najstaršiu históriu Nitry, si podľa neho prezentáciu vyslovene pýta. V tomto priestore by mohla vzniknúť čitáreň, kaviareň alebo galerijný priestor na umenie, keďže v Župnom dome sídli aj Nitrianska galéria, myslí si Ruttkay. Veľkosť brány dokazuje podľa neho veľký význam Nitry v stredoveku, keď bola sídlom následníka uhorského trónu, ktorý spravoval severnú tretinu uhorského kráľovstva.Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!