Nitrianska poľná železnica oslavuje 25 rokov

Nitrianska poľná železná oslavuje 25 rokov svojej existencie. Špeciálne jazdy na kartónový lístok ako za starých čias bude mať počas výstavy Agrokomplex od 19. do 22. augusta 2010. Jediná poľná železnica na Slovensku sa nachádza v areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea a Výstaviska Agrokomplex. Dnes už storočný parný vlak po nej prvýkrát prešiel 23. augusta 1985. Počas troch týždňov výstavy Agrokomplex v roku 1985 sa ním previezlo 20 000 ľudí.


Prednostom železnice je už 25 rokov Wáclav Gidaszewski, ktorý sa pričinil aj o jej vznik. Trať pozostáva z dvoch časť – 1,6-kilometrového okruhu a kilometrovej trati spájajúcej skanzen s Výstaviskom Agrokomplex. Premávajú tu tri unikátne parné a jeden motorový rušeň. Rozchod koľají je 760 mm. Vo vozovom parku poľnej železnice je niekoľko desiatok vozidiel. Veľkej obľube sa teší detský vláčik. 


Slovenské poľnohospodárske múzeum vzniklo v roku 1922 v Bratislave. V roku 1960 sa presťahovalo do Nitry, od roku 1978 patrí pod správu štátneho podniku Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra. Celková plocha areálu múzea je viac ako 30 hektárov, expozície sa rozprestierajú na ploche 8 900 štvorcových metrov. Súčasťou múzea sú výstavné priestory, skanzen, Nitrianska poľná železná a knižnica.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články