Zlodeji Munchových obrazov mohli zinkasovať 60 000 eur na osobu

26. augusta 2004 (SITA) – Španielsky denník El Mundo vo štvrtok informoval, že posledná stopa vyšetrovania krádeže Munchovho obrazu Výkrik z nedele vedie na juhošpanielske pobrežie Costa del Sol, ktoré sa stalo v posledných rokoch domovom zámožných kriminálnikov. Uviedli to policajné zdroje zaoberajúce sa vyšetrovaním pre nórsky denník VG. Vyšetrovatelia, ktorým sa podarilo preniknúť do sveta kriminálnikov v Osle, zistili, že v zločineckých kruhoch sa odhaduje odmena pre zlodejov oboch Munchových obrazov na viac ako
60 tisíc eur na osobu. Predpokladá sa, že zadávateľ objednávky na krádež obrazov je nórsky novozbohatlík, žijúci pri Stredozemnom mori, ktorý svoj majetok získal v 80-tych rokoch pašovaním alkoholu a drog. Zároveň nie je vylúčené, že obraz ďalej predá istej osobe v Dubaji. Skupina nórskych milionárov v súčasnosti dokonca zvažuje ponúknuť odmenu za obrazy z vlastného vrecka. Týchto milovníkov umenia vedie Nór Petter Olsen, syn majiteľa jednej zo štyroch verzií Munchovho Výkriku, ktoré maliar zhotovil od roku 1893.

V stredu denník VG zverejnil exkluzívnu výpoveď ženy, ktorá na polícii vypovedala, že videla zo svojho okna dvoch mužov, ako sa veľmi nešetrným spôsobom snažili maľby vytrhnúť z rámov, čo môže naznačovať, že obrazy sú v súčasnosti poškodené. Polícia považuje ženinu výpoveď za vierohodnú, pretože pred jej apartmánom skutočne zaregistrovali čiernu Audi A6, na ktorej dvaja zlodeji spolu so svojím komplicom utiekli.

Múzeum Munch sprístupnili verejnosti dva dni po krádeži. Riaditeľ múzea Gunnar Soerensen sa rozhodol, že prázdne miesta, ktoré ostali po Munchových obrazoch Výkrik a Madona, zatiaľ nenahradí druhým menej cenným exemplárom slávneho diela Výkrik. Krádežou obrazov sa vyvolala polemika o zaistení bezpečnosti nórskych múzeí, pretože v priebehu 10 rokov zmizol Výkrik už po druhýkrát.

(SITA, tb;gb), 0123

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Krádeže obrazov – prierez

28. augusta 2004 (SITA/AFP) – Minulú nedeľu bol z múzea v nórskom Oslo ukradnutý obraz Edvarda Muncha Výkrik. Iný z jeho obrazov bol ukradnutý už v roku 1994 z Národnej galérie v Oslo, neskôr sa však našiel. Tu je stručný prehľad najznámejších krádeží obrazov od roku 1985.

Ukradnuté obrazy ležali pri záchodoch

Britskí policajti objavili tri drahocenné obrazy, ktoré zmizli deň predtým z neďalekej Whitworth Art Gallery v severoanglickom Manchestri. „Nechceli sme tieto obrazy ukradnúť, ale upozorniť na to, ako sú zle zabezpečené.“ Britské múzeá postihla v posledných rokoch vlna krádeží. Ročná škoda sa pritom podľa denníka The Guardian pohybuje medzi 450 a 750 miliónov eur.

Múzeum Andyho Warhola má 20 rokov

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach oslávi v roku 2010 20. výročie svojho založenia. Jeho ambíciou je pripraviť novú koncepciu dramaturgie s prihliadnutím na širšie poňatie popu. Kurátor múzea Michal Bycko uviedol, že návštevníkom chcú ponúknuť multimediálne umenie, v ktorom sa pop-art prelína s popovou muzikou, ktoré v 50. rokoch valcovali svet. Múzeum sa chce širšie venovať aj etnografickému a národopisnému skúmaniu rodiny Warholovcov. Nechce byť len galériou obrazov, ale svojim hosťom chce ponúknuť bohatú zbierku artefaktov, ktoré patrili umelcovi a získať čo najviac informácií o jeho pôvode.