XII. Fiľakovské historické hradné hry

Fiľakovský hrad, foto: Zoltán Schnelczer

V dňoch 25. a 26. júna 2011 organizuje OZ Koháry XII. Fiľakovské historické hradné hry. Tento ročník odštartuje v sobotu medzinárodnou súťažou v historickej lukostreľbe o titul „Lukostrelec Novohradu“ a o hodnosť „Obranca Fiľakovského hradu“. Prezentácia účastníkov sa začína o ôsmej hodine v hradnom areáli. Podľa predbežných prihlášok bude súťažiť stovka lukostrelcov priamo medzi ruinami hradu v štyroch kategóriách – staromaďarské, klasické anglické (longbow), poľovnícke reflexné a kladkové lovecké luky. Večer po omši o pol siedmej sa v rímskokatolíckom kostole uskutoční pamätný koncert z príležitosti 280. výročia úmrtia Istvána Koháryho II.

     Na ďalší deň si na Podhradskej ulici rozložia svoje stany remeselníci a o desiatej hodine sa na hrade začne detský program: TOMA a jeho družina – hry, súťaže, Ringató – detské divadlo, lukostreľba,  jazda na koňoch, kolotoč na ručný pohon a ďalšie atrakcie. Gurmánov čaká lahôdka vo forme Festivalu historických a palóckych jedál: baraní perkelt, plnená kapusta, držky s údeným kolenom, zemiakové placky, palócke oblátky, pečený bôčik a klobása – s možnosťou ochutnávky. V poobedňajšom programe vystúpia skupiny uchovávajúce vojenské tradície zo Slovenska a Maďarska. Viac než päťdesiat účastníkov priblíži návštevníkom vojenské umenie stredoveku. Vyvrcholením tejto časti programu bude ukážka bojového umenia IX. storočia v podaní jazdcov-lukostrelcov. Popri zbraniach stredovekých rytierov program spestrí aj streľba z dela a vystúpenie sokoliarov. Dámsku časť obecenstva určite zaujmú ukážky historických tancov.

Autorom priloženej fotografie je Zoltán Schnelczer.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Kaštiel vo Svätom Antone 250-rocný ?

Oľga Kuchtová

Kaštieľ so Svätom Antone leží v  kraji pod Sitnom, v  blízkosti starobylej Banskej Štiavnice, na úpätí lesnatých hôr. Má také silné fluidum, že neustále priťahuje návštevníkov aj napriek tomu, že lepšie časy zažil už dávno. Patril známemu šlachtickému rodu Koháryovcov, neskôr Coburgovcov, ktorých príbuzenstvo preniklo do všetkých panovníckych rodov v  Európe. Vyhlásením tejto pamiatky za štátny kultúrny majetok sa v  roku 1951 dostal do správy štátu. V  roku 1962 získal štatút múzea.

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.