Výskum hradiska pri Divinke má odradiť vykrádačov

Obrázok k článku

Pokračujúcim archeologickým výskumom na Veľkom vrchu v Divinke pri Žiline chcú odradiť vykrádačov. V sedemdesiatych rokoch nedokončený výskum, a teda veľké množstvo zabudnutých nálezov spôsobilo, že toto významné hradisko je pravidelne vykrádané hľadačmi pokladov. „Veľké množstvo nálezov na tomto nálezisku viedlo vykrádačov k tomu, že posledných tridsať rokov sem chodia s detektormi kovov a nálezisko vykrádajú. Čiže, jednou z našich úloh je aj ochrana tejto národnej kultúrnej pamiatky,“ povedal Gabriel Fusek z Archeologického ústava Slovenskej akadémie vide v Nitre.

 

Archeológovia v spolupráci s Považským múzeom v Žiline už tretí rok pokračujú vo výskume, ktorý začali, no nedokončili ich predchodcovia ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. V lete odkrývajú štruktúry niekdajších opevnení priamo na hradisku v Divinke a v zime overujú a spracúvajú nahromadené dáta. „Merania georadarom potvrdili, že sa tam nachádza val a plytká priekopa. Predpokladáme, že nájdeme ďalšie prvky opevnenia, napríklad kamenný múrik, nejaké žliabky alebo zvyšky kovových jám,“ povedala archeologička Považského múzea v Žiline Andrea Slaná. „My vlastne zdokumentujeme fotograficky a kresbovo ten val. Stratigraficky fixujeme nálezy z neho a tie porovnáme s nálezmi z toho predchádzajúceho výskumu. A to nám napomôže datovať fázy výstavby hradiska,“ dodal Gabriel Fusek z Archeologického ústava SAV Nitra.

 

Posledných tridsať rokov je hradisko pravidelne vykrádané hľadačmi pokladov. Dvetisíc rokov staré mince či zbrane predávajú ďalej na čiernych trhoch v zahraničí. Archeológovia síce podali aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ale zatiaľ bezvýsledne. Dúfajú, že keď si miestni ľudia začnú uvedomovať, že títo vykrádači s detektormi kovov kradnú aj ich vlastnú minulosť, o ktorej sa potom nebudú mať ako dozvedieť, budú ostražitejší. „Môžu si kontrolovať, kto im chodí do hory, či tam nie sú nejakí ilegálni vykrádači. A tým, že takýmto ľuďom zamedzia vlastne prístup alebo budú informovať múzeum alebo políciu, tak môžu predísť takémuto rabovaniu,“ dodal archeológ SAV Michal Holeščák.

 

Hradisko na Veľkom vrchu v Divinke pri Žiline je jedno z najväčších hradísk na našom území, ktoré pomohlo archeológom pochopiť osídľovanie Slovenska lužickou kultúrou, púchovskou kultúrou i Slovanmi. Nedokončený výskum v sedemdesiatych rokoch objavil striebornú mincu z 1. storočia pred naším letopočtom či sponu zo staršej doby rímskej. Prvé valy hradiska pochádzajú z 9. storočia pred naším letopočtom, v prvom storočí pred naším letopočtom ho opäť obnovili Kelti a v 9. storočí nášho letopočtu slúžilo aj ako centrum Veľkomoravskej elity.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články