Výskum fotografií a fotografických techník v Gettyho Centre

Getty Conservation Institute, Getty Centre, Los Angeles
a Slovenská národná knižnica v Martine Vás pozývajú na prednášky
Profesora Dr. Dušana Stulika, PhD. Pátranie po záhadách a tajomstvách klasickej fotografie: Od prvej fotografie sveta do začiatku digitálnej éry.Výskum fotografií a fotografických techník v Gettyho Centre (Los Angeles, USA)
dňa 13.9. 2006 o 11.00 hod. v konferenčnej sále Slovenskej národnej knižnice
v Martine.

Profesor Dr. Dušan Stulik, PhD je rodákom z Prahy. Vyštudoval chémiu na Karlovej Univerzite a chemickú fyziku (PhD.) v Heyrovského ústave Československej akadémie vied v Prahe. Predtým, než prešiel do Gettyho Konservačného Inštitútu (Getty Conservation Institute), prednášal chémiu a fyziku na Washingtonskej štátnej univerzite v Pullmane a na Cornell Univerzite v Ithake. Profesor Stulik publikoval viac ako 50 odborných prác a je autorom a spoluautorom kníh s tematikou ochrany a výskumu umeleckých pamiatok. V rokoch 1992-2000 viedol za GCI práce na záchrane a obnove mozaiky Posledný súd na katedrále Sv. Vita v Prahe.

Getty centrum v Los Angeles nie je len miestom najbohatšieho múzea sveta, ale jeho súčasťou je tiež Gettyho Konzervačný Inštitút, ktorý je jedným zo špičkových pracovísk sveta zameraných na vedecký výskum a ochranu umeleckých pamiatok.
Jeden z hlavných výskumných programov GCI je v súčasnej dobe zameraný na výskum viac ako 150 fotografických techník. Vedci GCI uskutočnili v roku 2002 vôbec prvý vedecký výskum prvej fotografie sveta, ktorú Joseph Nicephore Niepce vytvoril viac než osemhodinovým osvitom v roku 1827. Použitie najmodernejších vedeckých techník a metód dáva tímu vedeckých pracovníkov možnosť odhaliť záhady a tajomstvá nielen fotografických techník a procesov, ktoré boli použité na vytvorenie ikon umeleckej a dokumentárnej fotografie 19 a 20-teho storočia, ale i rozlúštiť záhady neznámych alebo dávno zabudnutých fotografických techník a procesov.

Zdroj: www.obnova.sk / SNK, Informátor: Alena Maková

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Gettyho granty . Grants from the Getty

Campus Heritage Initiative
The Getty Grant Program recently awarded more than $1.5 million in grants to support the preservation needs of historic buildings, sites, and landscapes on college and university campuses across the United States as part of its Campus Heritage initiative. The next Campus Heritage application deadline is April 10, 2003.
Additional Information…

Pri rekonštrukcii nemeckých umeleckých diel pomáha aj Gettyho nadácia z USA

Frankfurt 5. júna (TASR) – Prvou muzeálnou zbierkou, ktorá sa po premiestnení vroku 1945 vráti na pôvodné miesto v drážďanskom kniežacom paláci, je pokladnica,zbierka pokladov saských kurfirstov, založená saským panovníkom Augustom Silným.Plány na opätovné zriadenie zbierky pokladov, známej ako Grüne Gewölbe, podporia ajodborníci z Gettyho konzervačného ústavu…

Odkaz na pergamene

Slovenská národná knižnica Odbor reštaurovania a konzervovania dokumentov
Archív literatúry a umenia Národný bibliografický ústav si Vás dovoľujú pozvať
na odborný seminár, workshop a výstavu Odkaz na pergamene