VEĽKÝ BIEL: Kaštieľ v halloweensku noc navštívi Báthoryčka

Obrázok k článku

Kaštieľ vo Veľkom Bieli (okr. Senec) v halloweensku noc navštívi Alžbeta Báthoryová známa ako krvavá grófka. Hľadať sem príde recept na elixír mladosti. Ako jej hľadanie dopadne a či recept na večnú krásu nájde, sa môžu návštevníci kaštieľa vo Veľkom Bieli dozvedieť v sobotu 31. októbra počas nočných prehliadok s podtitulom Krv jej pristane. Brány kaštieľa sa pre ľudí otvoria v halloweensku noc dvakrát, prvý vstup je o 19:00 a druhý o 20:00. Agentúru SITA o tom informoval Michal Lukáč z divadelnej skupiny teatro Orlus, ktorá hrané prehliadky pripravuje.

 

V predvečer Sviatku všetkých svätých zavíta do kaštieľa vo Veľkom Bieli krvavá grófka Alžbeta Báthoryová, aby našla prameň nekonečnej krásy. V komnatách ako prvú stretne prostorekú Ruženu, ktorá sa rozhodla vystrojiť v Zlatej sále halloweensku párty podľa amerického vzoru. Ako toto stretnutie dopadne, či sa krvavej grófke podarí nájsť recept na večnú mladosť a čo ešte počas magického večera vypláva na povrch, uvidia návštevníci v príbehu plnom napätia, čiernej mágie, alchýmie, ale aj humoru. Výťažok zo vstupného pôjde na záchranu kaštieľa Veľký Biel.

 

História kaštieľa Veľký Biel sa začala písať v roku 1719. Jeho majiteľom bol gróf Žigmund Csáky, ale spravoval ho jeho brat arcibiskup Imrich. Celú stavbu kaštieľa orientovali na kalendárne prvky a počty. Tento štvorkrídlový pamiatkový objekt s pôvodne anglickým parkom mal toľko okien, koľko bolo dní v roku, miestností, koľko týždňov má jeden rok a mal sedem brán ako počet dní v týždni. Kaštieľ obývali už v roku 1724 a úplne ho dokončili v roku 1732. Do polovice 18. storočia slúžil ako miesto výučby etikety, filozofie a humanitných vied mladých chlapcov, pážat z okolitých grófskych rodín, neskôr bol sídlom grófa Sifkovitsa a následne grófa Dadányiho. Zlomovým obdobím pre toto šľachtické sídlo bola druhá svetová vojna. Vojaci rozobrali krov kaštieľa a prepadla sa jeho strecha. Po vojne v roku 1953 začali s jeho obnovou. Počas novodobej histórie prešiel rukami mnohých vlastníkov, využívali ho ako domov dôchodcov a neskôr ako ústav pre mentálne postihnuté ženy. Od roku 2006 kaštieľ chátral. V súčasnosti sa do neho dá dostať len počas organizovaných akcií.

 

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kaštiel vo Svätom Antone 250-rocný ?

Oľga Kuchtová

Kaštieľ so Svätom Antone leží v  kraji pod Sitnom, v  blízkosti starobylej Banskej Štiavnice, na úpätí lesnatých hôr. Má také silné fluidum, že neustále priťahuje návštevníkov aj napriek tomu, že lepšie časy zažil už dávno. Patril známemu šlachtickému rodu Koháryovcov, neskôr Coburgovcov, ktorých príbuzenstvo preniklo do všetkých panovníckych rodov v  Európe. Vyhlásením tejto pamiatky za štátny kultúrny majetok sa v  roku 1951 dostal do správy štátu. V  roku 1962 získal štatút múzea.

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.