VEĽKÝ BIEL: Kaštieľ v halloweensku noc navštívi Báthoryčka

Obrázok k článku

Kaštieľ vo Veľkom Bieli (okr. Senec) v halloweensku noc navštívi Alžbeta Báthoryová známa ako krvavá grófka. Hľadať sem príde recept na elixír mladosti. Ako jej hľadanie dopadne a či recept na večnú krásu nájde, sa môžu návštevníci kaštieľa vo Veľkom Bieli dozvedieť v sobotu 31. októbra počas nočných prehliadok s podtitulom Krv jej pristane. Brány kaštieľa sa pre ľudí otvoria v halloweensku noc dvakrát, prvý vstup je o 19:00 a druhý o 20:00. Agentúru SITA o tom informoval Michal Lukáč z divadelnej skupiny teatro Orlus, ktorá hrané prehliadky pripravuje.

 

V predvečer Sviatku všetkých svätých zavíta do kaštieľa vo Veľkom Bieli krvavá grófka Alžbeta Báthoryová, aby našla prameň nekonečnej krásy. V komnatách ako prvú stretne prostorekú Ruženu, ktorá sa rozhodla vystrojiť v Zlatej sále halloweensku párty podľa amerického vzoru. Ako toto stretnutie dopadne, či sa krvavej grófke podarí nájsť recept na večnú mladosť a čo ešte počas magického večera vypláva na povrch, uvidia návštevníci v príbehu plnom napätia, čiernej mágie, alchýmie, ale aj humoru. Výťažok zo vstupného pôjde na záchranu kaštieľa Veľký Biel.

 

História kaštieľa Veľký Biel sa začala písať v roku 1719. Jeho majiteľom bol gróf Žigmund Csáky, ale spravoval ho jeho brat arcibiskup Imrich. Celú stavbu kaštieľa orientovali na kalendárne prvky a počty. Tento štvorkrídlový pamiatkový objekt s pôvodne anglickým parkom mal toľko okien, koľko bolo dní v roku, miestností, koľko týždňov má jeden rok a mal sedem brán ako počet dní v týždni. Kaštieľ obývali už v roku 1724 a úplne ho dokončili v roku 1732. Do polovice 18. storočia slúžil ako miesto výučby etikety, filozofie a humanitných vied mladých chlapcov, pážat z okolitých grófskych rodín, neskôr bol sídlom grófa Sifkovitsa a následne grófa Dadányiho. Zlomovým obdobím pre toto šľachtické sídlo bola druhá svetová vojna. Vojaci rozobrali krov kaštieľa a prepadla sa jeho strecha. Po vojne v roku 1953 začali s jeho obnovou. Počas novodobej histórie prešiel rukami mnohých vlastníkov, využívali ho ako domov dôchodcov a neskôr ako ústav pre mentálne postihnuté ženy. Od roku 2006 kaštieľ chátral. V súčasnosti sa do neho dá dostať len počas organizovaných akcií.

 

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články