V Trnave má pribudnúť veža v stredovekom opevnení

Trnava, mestské hradby

Chýbajúcu severovýchodnú vežu historických mestských hradieb v Trnave má postaviť súkromný investor. Veža by však bola majetkom mesta, investor ju dostane do dlhodobého užívania. Podľa predstáv vedenia mesta by priestory mali slúžiť pre turistický ruch.

Mesto vežu s tromi podlažiami podľa hovorcu Pavla Tomašoviča stavať nebude, pretože sa mu nepodarilo získať granty. Pozemok na nároží chce ponúknuť investorovi. Bude však trvať na tom, aby vežu odovzdal do majetku mesta, pretože hradby patria samospráve. Za to mu radnica ponúkne možnosť využívať jej priestory na dlhé obdobie. O výstavbu veže sa podľa Tomašoviča už teraz zaujímajú dvaja – traja možní investori.

Mesto Trnava dlhodobo plánuje využiť stredoveké hradby na aktivity pre turistov. V posledných rokoch poskytlo dve zachované veže mestských hradieb šermiarskym skupinám, ktoré organizujú scénické programy so zameraním na minulosť mesta.

Trnavské stredoveké opevnenie chránilo územie mesta s rozlohou 700 x 800 metrov a patrilo k najväčším v strednej Európe. Murované hradby sú dodnes dobre zachované, z desiatok veží však zostalo len niekoľko.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články