Bardejovský jarmok s novou tradíciou – predstavovaním mestských cechov

Obrázok k článku

Bardejov bude žiť od štvrtka 27. augusta až do nedele jarmokom. Ide o 664. historický a 44. novodobý Bardejovský jarmok. Slávnostné otvorenie jarmoku sa uskutoční vo štvrtok o 16:00 predstavením tkáčskeho cechu.

 

Ako informoval primátor Bardejova Boris Hanuščak, tohtoročný jarmok odštartuje novú tradíciu – predstavovanie bardejovských cechov. V mestských archívoch objavili, že v roku 1407 bolo v Bardejove 51 cechov a okolo 150 remeselníkov. Na prepočet obyvateľov to bolo viac remeselníkov ako vo vtedajších Košiciach. Práve preto chce mesto cechom venovať významnejšiu pozornosť.

 

Každý rok dostane na Bardejovskom jarmoku jeden z cechov väčší priestor. „Začíname od najstaršieho a pre Bardejov najvýznamnejšieho, ktorým bol tkáčsky cech,” uviedol Hanuščak. Plátno z Bardejova sa predávalo po celej Európe. Kupci prinášali do Bardejova nové poznatky a prispeli k jeho ďalšiemu rozvoju. Hanuščák uviedol, že na najbližších 50 rokov majú o ústredný motív jarmoku postarané.

 

K Bardejovskému jarmoku patria aj sprievodné akcie. Jednou z nich, ktorá sa koná už po 23-krát, je odborný seminár na tému rekonštrukcií, obnovy a zachovania historických centier v mestách a obciach na Slovensku. Hanuščak ďalej uviedol, že návštevníci jarmoku sa môžu tešiť na viac ako 500 predajných stánkov. Mesto ani nedokáže pokryť záujem predajcov. „K jarmoku patrí aj ochutnávka vína a dobrého jedla,” uviedol primátor.

 

Organizátori v sprievodnom programe mysleli aj na milovníkov mnohých hudobných a zábavných žánrov. Pre deti sú pripravené kolotoče a množstvo atrakcií. Od štvrtka do nedele sa na pódiu vystriedajú Kandráčovci, Elton John revital, Adam Ďurica, Chinaski. Zlatým klincom záverečného večera bude vystúpenie speváčky Kristíny.

 

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Martin > Michalský jarmok

V nedeľu 2.októbra sa v Múzeu slovenskej dediny v Martine –Jahodníckych hájoch uskutoční ďalšie z cyklu XV.národopisného roka – tradičný Michalský jarmok. Predstavia sa na ňom viacerí ľudoví remeselníci a výrobcovia najmä z oblasti severozápadného Slovenska s ukážkami tradičných remesiel a výrob.