V sakristii dómu sv. Štefana vystavujú historické predmety

Hoci baroková sakristia viedenského dómu sv. Štefana býva zvyčajne zatvorená, počas letných mesiacov ju sprístupňujú verejnosti formou výstavy. Tento rok vystavujú 200 predmetov zo sakristií pätnástich kostolov v centre mesta – napríklad kríž zo sakristie Dómu z roku 1420, či kríž zo 16. storočia, ktorý sa prináša ku smrteľnej posteli každého príslušníka rodu Habsburgovcov. Naposledy ho využila bývalá cisárovná Zita. Najnovším a zároveň najmladším kusom zbierky je krucifix z lega od Manfreda Erjautza, najstarším domáce papuče Johannesa Capistranusa (1386-1456), ktorý ich počas svojho života nosil vo Viedni. Výstava v sakristii Dómu potrvá do 22. septembra.

Agentúru SITA o tom informovala vedúca Kancelárie mesta Viedeň Compress Erika Rožková.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Neskorostredoveká architektúra v centre Zvolena

Radoslav Ragač
V stredoveku označovali notára, strážcu mestských privilégií, “okom mesta”. S troškou nadsádzky môžeme podobnú analógiu použiť aj pre radnicu, ktorú považujeme za akési srdce stredovekého mesta. Zvolen patrí do nepočetnej skupiny slovenských miest (Trnava, Krupina, Zvolen, Starý Tekov, Banská Štiavnica), ktoré sa stali plnoprávnym a plnohodnotným mestským organizmom už pred tatárskym vpádom a postupne si začali budovať sídla svojich samosprávnych orgánov – radnice a iné dôležité budovy.

Kaštiel vo Svätom Antone 250-rocný ?

Oľga Kuchtová

Kaštieľ so Svätom Antone leží v  kraji pod Sitnom, v  blízkosti starobylej Banskej Štiavnice, na úpätí lesnatých hôr. Má také silné fluidum, že neustále priťahuje návštevníkov aj napriek tomu, že lepšie časy zažil už dávno. Patril známemu šlachtickému rodu Koháryovcov, neskôr Coburgovcov, ktorých príbuzenstvo preniklo do všetkých panovníckych rodov v  Európe. Vyhlásením tejto pamiatky za štátny kultúrny majetok sa v  roku 1951 dostal do správy štátu. V  roku 1962 získal štatút múzea.