V Košiciach končia s rekonštrukciou požiarom zničeného ústavu chemických vied UPJŠ

Obrázok k článku od zora.

Práce na rekonštrukcii budovy Ústavu chemických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ Košice, ktorú poškodil ničivý požiar strechy začiatkom decembra 2016, vstupujú do záverečnej fázy. Na brífingu dnes rektor UPJŠ Pavol Sovák informoval, že minulý týždeň sa úspešne uskutočnila kolaudácia strechy budovy. Pokračuje však renovácia starej a nákup novej techniky a prístrojov ako aj ich inštalácia. Aktuálne je verejné obstarávanie na poslednú fázu obnovy budovy – rekonštrukciu fasády budovy ÚCHV PF UPJŠ v Košiciach, ktorá je plánovaná v apríli 2018.

 

Po stavebnej stránke sú už opravené aj vnútorné priestory budovy na najvyššom poschodí, ktoré boli totálne zničené. Stavbári postupne dokončujú ostatné priestory na nižších poschodiach. Začala sa aj sanácia laboratórneho nábytku, ktorý priebežne začínajú inštalovať vrátane vedeckej infraštruktúry. „Predpokladáme, že do konca februára uvedieme do skúšobnej prevádzky prvé štyri laboratóriá. Očakávame, že do konca júna budú nakúpené a nainštalované všetky ďalšie potrebné zariadenia a ústav chemických vied bude naspäť vo svojich priestoroch,“ povedal Sovák.

 

Ako uviedol dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ Gabriel Semanišin, študenti ešte letný semester absolvujú v náhradných priestoroch na hutníckej fakulte a ďalších priestoroch prírodovedeckej fakulty. Ostrá prevádzka v budove sa začne až v novom akademickom roku na jeseň tohto roka.

 

Od 5. januára 2017 do 19. januára 2018 obnovovala budovy spoločnosť Metrostav. Len náklady na sanáciu strechy zničenej požiarom vrátane vybudovania krovu dočasného prekrytia budovy ako aj dekontamináciu požiarom poškodených miestností dosiahli 240 000 eur. Napríklad dendrologický posudok na drevený trámový strop, reštaurátorsky výskum a návrh na reštaurovanie budovy, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, architektonicko-historický pamiatkový výskum a ďalšie presiahli 200 000 eur. Ako uviedol Slovák, celkové náklady na rekonštrukciu a opätovné fungovanie ústavu chemických vied dosiahnu takmer štyri milióny eur.

 

foto: zdroj: TASR

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články