V Dolnej Krupej spomínali na ružovú grófku

Ružovú grófku Máriu Henrietu Chotekovú si pripomenuli v Dolnej Krupej pri Trnave výstavou ruží a hudobným festivalom.

Grófka Choteková sa začiatkom minulého storočia vypracovala na najuznávanejšiu pestovateľku ruží v Uhorsku. V Dolnej Krupej založila rozárium s tisícmi druhov ruží. Po smrti šľachtiteľa Rudolfa Geswinda kúpila jeho pozostalosť, ktorou bolo dvetisíc druhov tejto kvetiny.


Vlastnú rodinu nemala, preto všetku svoju energiu a čas venovala ružiam,” povedal o najslávnejšej dolnokrupskej rodáčke zástupca starostu Stanislav Petráš. V Dolnej Krupej si “ružovú grófku” uctievajú nielen pre ruže, ale aj jej vzťah k obyčajným ľuďom. “Hovorila miestnym nárečím, zachovali sa fotografie, na ktorých bola oblečená v dedinskom kroji. Dedinčanov mala rada a oni si ju za to vážili,” dodáva Petráš.
Najstarší ľudia spomínajú na ňu v dobrom, pretože o všetko, čo mala, sa dokázala podeliť. Vo svojom kaštieli mala vývarovňu pre chudobných, ubytovanie pre pocestných a štedro podporovala aj sirotince pre opustené deti. Od svojich ruží odišla počas prvej svetovej vojny, keď ošetrovala zranených vojakov.


Grófka Choteková zomrela v rodnej Dolnej Krupej pred šesťdesiatimi rokmi. Jej smrť znamenala aj koniec rozária. Až pred desiatimi rokmi sa pokúsil jeho slávu vzkriesiť nemecký pestovateľ Johannes Kalbus, ktorý obci daroval vzácne odrody ruží, ktoré sa po desaťročiach vrátili tam, kde boli vyšľachtené.


Zdroj: Denník Pravda, 27. 6. 2006

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články