V barokovej mestskej pokladnici objavili malý poklad

Ilustračné foto

Zrenovovať zrejme pôvodnú barokovú mestskú pokladnicu, ktorá bola desiatky rokov uzamknutá, sa podarilo Mestskému múzeu v meste Milevsko v českom regióne Písecko. Reštaurátori v pokladnici našli drobné mince a stužku z medaily. Ako pre agentúru Mediafax uviedol riaditeľ múzea Vladimír Šindelář, podarilo sa tak poodhaliť podstatný kus histórie mesta.

“Na renováciu železnej truhly v cene 40-tisíc korún, sme získali pätnásťtisícový krajský grant, zvyšok sme uhradili zo svojho. Veľmi nás to teší, pretože truhla tu desiatky rokov len tak stála a pritom je pre mesto taká dôležitá,” uviedol Šindelář.

Pokladňa po celú dobu, čo stála v múzeu, bola vždy uzavretá a nikto nemal od nej kľúče. “Reštaurátor v nej po otvorení našiel zhruba 25 drobných mincí z rokov 1850 až 1880. Takže, ak sa hovorí, že pokladne v tomto štáte sú prázdne, nie je to celkom pravda. Mestská baroková pokladňa v Milevsku úplne prázdna ešte stále nie je,” povedal riaditeľ múzea. Okrem mincí bola vnútri stužka z rakúsko-uhorskej medaily a tiež poškodená opasková pracka z rovnakej doby.

Zaujímavý je aj vonkajšok pokladnice. “Keď totiž reštaurátor dal z pokladnice dolu hornú vrstvu farby a prachu, zistil, že pod dlhoročným nánosom bola pestrá maliarska výzdoba. Zachovalo sa z nej toľko, že bolo možné jej chýbajúce časti rekonštruovať,” vysvetlil Šindelář. Truhlu pôvodne do múzejnej zbierky previezli z budovy na terajšom Benešovom námestí. “Budova bola postavená v polovici 17. storočia ako milevská radnica, a tak je zrejmé, že táto železná truhlica je skutočne pôvodnou mestskou pokladnicou,” dodal.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Význam archeomineralógie pri poznávaní kultúrneho dedičstva a jej úloha…

Ľudstvo si stále viac uvedomuje nenahraditeľné miesto kultúrneho dedičstva medzi najcennejšími hodnotami civilizácie. Jeho významnou súčasťou sú aj stavebné a výtvarné pamiatky, remeselné a umelecké artefakty. Poznanie ich pôvodu a predpokladov možnosti ich zachovania pre budúce generácie, predstavujú celý rad komplikovaných problémov. Pri riešení týchto otázok môžu nezastupiteľným spôsobom pomôcť aj petrológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a ďalšie vedné odbory.

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.

Neskorostredoveká architektúra v centre Zvolena

Radoslav Ragač
V stredoveku označovali notára, strážcu mestských privilégií, “okom mesta”. S troškou nadsádzky môžeme podobnú analógiu použiť aj pre radnicu, ktorú považujeme za akési srdce stredovekého mesta. Zvolen patrí do nepočetnej skupiny slovenských miest (Trnava, Krupina, Zvolen, Starý Tekov, Banská Štiavnica), ktoré sa stali plnoprávnym a plnohodnotným mestským organizmom už pred tatárskym vpádom a postupne si začali budovať sídla svojich samosprávnych orgánov – radnice a iné dôležité budovy.

DAR K 125. VÝROČIU VZNIKU KANADSKÉHO NÁRODNÉHO ARCHÍVU

Rok 1997 sa niesol v znamení osláv 125. výročia vzniku Kanadského národného archívu. V tomto príspevku sa nebudem venovať histórii archívu, ale moju pozornosť zaujalo pri čítaní slávnostných čísel časopisu tohto archívu The Archivist/L Archiviste” slávnostné otvorenie Gatineau Preservation Centre” (GPC). Články sú zaujímavé aj z toho dôvodu, že Slovenská národná knižnica v Martine pripravuje výstavbu nového depozitu (1), pričom v zásadných otázkach ochrany nie je rozdiel medzi archívnym a knižným materiálom…

Odpovede

 1. Neviem ci je to zas

  Neviem ci je to zas ilustracny obrazok, asi ano. Skoda, lebo ta kasa v skutocnosti vyzera takto

  „Výsledkem je, že se pokladna po dokončení prací zaskvěla ve své původní kráse, tak, jak ji naši předkové někdy ve druhé polovině 17. století pro město Milevsko dali zhotovit. Pouze na víku pokladny se z barevné výzdoby dochovalo tak málo, že rekonstrukce už nebyla možná,“ říká ředitel muzea Vladimír Šindelář.

  Zdroj:

  http://pisecky.denik.cz/zpravy_region/pi_20101214_pokaldna.html

   

 2. pipo, vdaka za spolupracu…

  pipo, vdaka za spolupracu… mne sa vcera nedarilo autenticke vygooglit… asi som nezadavala spravne slova, resp. v spravnom jazyku… co uz so mnou…

 3. uskalienka, vies ze si moj

  uskalienka, vies ze si moj favoritny redaktor (-ka) a ked viem alebo mam tucha doplnim. Nebol by som guglil keby mi na mestsku pokladnicu nepripadala prilis jednoducha. Inak pekny obrazok s atmosferou, ten tvoj.

Comments are closed.