Turistickú sezónu na Nitrianskom hrade otvorí akcia venovaná udeleniu kráľovských výsad

Obrázok k článku od zora.

Letnú turistickú sezónu na Nitrianskom hrade otvorí 8. mája akcia venovaná udeleniu kráľovských výsad mestu Nitra. Podujatie organizuje od 13:00 do 18:00 nezisková organizácia Castellum a Nitriansky samosprávny kraj. Návštevníci uvidia akt udelenia kráľovských výsad, šermiarske vystúpenia, historické hry, streľbu z dela či letové ukážky dravcov. Historickú atmosféru podčiarkne dobová hudba. Vystupovať bude historická skupina Bojovník. Okrem programu sú pripravené aj prehliadky Diecézneho múzea, Katedrály svätého Emeráma, Vazulovej veže a kazemát. Záujemcovia budú môcť vystúpiť aj na vežu katedrály, z ktorej je výhľad na mesto.

Nitra si tento rok pripomína 770. výročie udelenia mestských výsad. Slobodným kráľovským mestom sa stala 2. septembra 1248, vďaka čomu získala právnu slobodu a rôzne ekonomické výhody. Nitriansky hrad je jedným z najstarších nepretržito existujúcich a obývaných hradov na Slovensku. Ako reprezentačné sídlo slúži už od 9. storočia. V čase svojho najväčšieho rozmachu v stredoveku mal rozlohu až 8,5 hektára, čím predčil všetky ostatné slovenské hrady.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zmluva o spolupráci medzi Mestom Nitra, biskupstvom, krajom a archeológmi

Zmluvu o partnerstve a spolupráci podpísalo počas Cyrilo-metodských slávností (2. – 6. júla 2008) Mesto Nitra, Biskupstvo Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Archeologický ústav SAV v Nitre. Cieľom je zakotviť spoluprácu pri zvyšovaní atraktivity mesta pre cestovný ruch ako aj pri rekonštrukcii a sprístupňovaní historických a kultúrnych pamiatok. “Pokiaľ nepríde k partnerstvám a spájaniu sa, nemáme šancu na veľké investície do budúcnosti,” povedal primátor Jozef Dvonč.