Toliar z roku 1574 vydražili na aukcii za 28 tisíc eur

Obrázok k článku

Slovenský toliar panovníka Maximiliána II. z roku 1574 sa predal na medzinárodnej aukcii v Bratislave za 28 tisíc eur. Mincu razenú v Košiciach, ktorej sú na svete len dva kusy, vydražil slovenský investor.

„Takýto toliar sa objaví v dražbe možno raz za 40 rokov. Teraz už nemusí prísť do aukcie najbližších 100 rokov,“ tvrdí organizátor aukcie Elizej Macho ml. Za vysokou cenou mince je jej vzácnosť, ktorá spočíva najmä v tom, že sú na svete len jej dva exempláre. Druhý kus sa v súčasnosti nachádza v múzeu vo Viedni. Okrem toho, minca pochádza z Košíc, kde v minulosti razili toliare len dvaja panovníci.

Slovenský zberateľ vydražil mincu prostredníctvom privátnej banky. Na medzinárodných aukciách numizmatiky je bežné, že zákazníci nakupujú prostredníctvom obchodníka. „Rozhľadení investori diverzifikujú svoj majetok a ukladajú svoje peniaze do predmetov, ktoré prenášajú hodnoty. Najväčší záujem je o mince a bankovky, ktorých je na trhu málo,“ povedal Stanislav Pánis, analytik J&T banky. Niektoré predmety sa tak predali dokonca za 20-násobok svojej vyvolávacej ceny.

Obrázok k článku

Aukcie sa zúčastnilo približne 230 ľudí približne zo 60 krajín. Mince a bankovky dražili zberatelia jednak sami priamo v aukčnej miestnosti, alebo prostredníctvom obchodníkov či cez internet. Takáto medzinárodná dražba mincí a bankoviek sa na Slovensku konala po druhý raz.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

NBS dáva do obehu pamätnú dvojeurovú mincu

Národná banka Slovenska (NBS) začne 10. novembra vymieňať pamätnú dvojeurovú mincu s tematikou „17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu – 20. výročie“. Na národnej strane euromince je ako symbol slobody a demokracie vyobrazený štylizovaný zvon zo zväzku kľúčov. Autorom výtvarného návrhu národnej strany euromince je Pavol Károly a milión kusov mincí vyrazila Mincovňa Kremnica.

V parížskej záložni vydražia Renoirov obraz

24. júna 2008 – V najstaršej parížskej záložni vydražia pastel francúzskeho maliara Pierre-Augusta Renoira. Organizátori aukcie očakávajú, že obraz, ktorý je najväčšou hviezdou medzi stovkami umeleckých diel, predajú za 150 až 200-tisíc eur (približne 4 550 000 až 6 070 000 slovenských korún).