Tá pravá šálka kávy

Na svete rastie asi 15 miliárd stromov kávovníka. Ročne sa z nich vyzbiera asi 90 miliónov vriec kávy. Ročná úroda jedného stromu predstavuje asi pol kilogramu praženej kávy.

Káva je nielen druhým najčastejšie konzumovaným nápojom na svete, ale aj súčasťou nášho života, veď 60 % Európanov práve pitím kávy začína svoj deň. Kávovník bol objavený pred viac ako tisíc rokmi na území dnešnej Etiópie a Arabského polostrova, kde bolo jeho tajomstvo dlho ukrývané. Návštevník výstavy môže sledovať cestu Holanďanov (okolo roku 1600), ktorí priniesli kávovník na Cejlón, odkiaľ ďalej putoval do Indie a na Jávu.

O sto rokov neskôr sa dostal do Amsterdamu a ďalších skleníkov v Európe. V roku 1723 sa dramatickým spôsobom dostal na Martinique, čím bol založený základ pestovania kávy vo francúzskych kolóniách a neskôr aj v južnej a strednej Amerike. Nemenej dramatická bola aj cesta kávy ako nápoja do Európy. Prvým oporným bodom konzumácie kávy v kresťanskej Európe boli Benátky. Na územie Slovenska sa dostala káva pravdepodobne z Viedne, kde bola 1. kaviareň otvorená v roku 1683. Zaujímavá je informácia, že v roku 1752 sa prešporskí kaviarnici neúspešne snažili založiť svoj vlastný cech. Výstava Tá pravá šálka kávy má ambíciu priblížiť nielen historické fakty súvisiace s kultúrnymi dejinami kávy, ale venuje sa aj káve ako botanickému druhu a obchodnej komodite.

termín konania: 25.01.2008 – 31.08.2008

miesto konania: Budova Slovenského národného múzea v Martine

autor: Zelinová Hana

spoluautor: Králiková Eva, Stanislav Očka

organizátor: SNM Etnografické múzeum

vstupné: 40,– Sk, zľavené 20,– Sk

otváracie hodiny: 9.00 – 17.00

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články