Sochár vytvoril najmenšieho tigra na svete

Čen Forng-šean, ktorý 30 rokov zo záľuby vyrezával, vytvoril zo živice najmenšieho tigra na svete, ktorého výška dosahuje iba jeden milimeter a dĺžka len niečo viac ako milimeter.

Takýmto spôsobom sa pripravil na čínsky rok v znamení tigra, ktorý začína už 14. februára. Čen však poznamenal, že farebné zviera z neho pri desiatich pokusoch o jeho vytvorenie dostalo to najlepšie. “Ak sa ruky trochu trasú, práca odskočí a stratí sa,” povedal 54-ročný umelec. “Najťažšie na tom tigrovi bolo, že je trojrozmerný. Dá sa naň pozrieť z hociktorého uhla a vždy vyzerá veľmi živo. Aj farbenie je veľmi náročné, najmä vzory na chrbte a červená farba jeho jazyka,” dodal.


Samotné zviera, ktoré vytvoril po troch mesiacoch intenzívnej práce, dokončil jeho tvorca v novembri a uviedol, že hoci nie je na predaj, jeho hodnota je asi tri milióny taiwanských dolárov (asi 65 490 eur). “Venujem sa práci s jemnými vecami, preto som sa naučil dýchať a zadržiavať dych,” uviedol. “Teraz keď zadržím dych, viem ho udržať aj 60 sekúnd a potom dokážem vyryť každý ťah s pomocou rytmu môjho pulzu,” dodal.


Na vytvorenie iných miniatúrnych sošiek Čen použil ryžu, piesok, vlákna, dentálnu niť, hlavičky mravcov a krídelká múch. Očakáva, že bude tvoriť ešte ďalších päť rokov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Andy Warhol v Londýne

Svetoznámemu majstrovi pop – artu Andymu Warholovi (1928-1987) stále patrí viac než „15 minút slávy“, aj 15 rokov po jeho smrti. Jeho najznámejšie obrazy a prechádzka portrétmi vo svojej dobe významných ludí, od Marilyn Monroe po cínskeho vodcu Maa, tvoria hlavnú cast jeho zrejme historicky najväcšej expozície v rozsiahlych priestoroch londýnskeho múzea Tate Modern na brehoch rieky Temže.

Vedci objavili dva a pol metrovú hlavu sochy Amenhotepa III.

V egyptskom meste Luxor sa podarilo objaviť veľkolepú, tritisíc rokov starú, hlavu faraóna Amenhotepa III. z červeného granitu, uviedol v nedeľu egyptský minister kultúry Farouk Hosni. Dva a pol metra vysoká hlava starého otca kráľa Tutanchamóna má korunu Horného Egypta a pôvodne patrila stojacej soche faraóna Amenhotepa III., ktorá v rukách držala kráľovské insígnie. Podľa odborníkov ide o najlepšie zachovanú sochu hlavy faraóna, akú sa doteraz podarilo nájsť. “Iné sochy mali vždy niečo odlomené,” uviedol Hourig Sourouzian, ktorý viedol egyptsko-európsku expedíciu. “V tomto prípade je však (socha) nádherne vytesaná a vybrúsená od špičky koruny až po bradu, nič nie je odlomené,” dodal.