Skanzen bol počas tragédie uzavretý pre verejnosť

Obrázok k článku

V nedeľu 22. mája 2011 okolo obeda došlo v skanzene v Medzilaborciach k tragédii. Do neuzamknutého areálu miniskanzenu v Lesoparku vošlo šesťročné dievčatko, ktoré sa snažilo vyliezť na drevenú sochu, tá na ňu spadla. Ako informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Karnišová, socha vážila 142,4 kilogramu nebola pevne zabezpečená, bola iba položená na podstavci. Padajúca socha zachytila dievčatko hornou časťou a udrela ju do pravej časti hlavy nad uchom. Dievčatko utrpelo zlomeninu lebky a vnútrolebečné krvácanie. Napriek privolanej rýchlej lekárskej pomoci zraneniam na mieste dieťa podľahlo. Polícia nariadila pitvu. Humenský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Dieťa bola v areáli miniskanzenu spoločne so svojím starým otcom.

Skanzen patrí mestu Medzilaborce. Nachádza sa pri amfiteátri, kde v súčasnosti prebiehajú rozsiahle opravy. Primátor Medzilaboriec Ivan Solej pre agentúru SITA uviedol, že v súvislosti s tragickou udalosťou nechystá žiadne personálne zmeny. Skanzen, tak ako aj celý amfiteáter, je momentálne v rekonštrukcii a pre verejnosť uzatvorený – neprístupný. Sprístupnenie amfiteátra a tým aj skanzenu je plánované na dni otvorenia 49. ročníka Festivalu kultúry a športu v dňoch, ktorý sa uskutoční 25.- 26. júna. „Z toho dôvodu sa nekonala a ani nemôže v najbližšom čase konať žiadna prehliadka skanzenu a prítomnosť dievčatka bola neoprávnená. V konečnom dôsledku dievčatko v danej lokalite bolo v sprievode starého otca, ktorý mal dohliadať na jej bezpečnosť,“ vyjadril sa primátor.

V skanzene boli umiestnené tri drevené sochy, ktoré dali do depozitu. Po sprístupnení skanzenu bude jeho prehliadka, tak ako to bolo doteraz, možná iba za prítomnosti sprievodkyne, doplnil Solej. „Je nám veľmi ľúto, čo sa prihodilo. Dnes sme sa stretli s rodinou dievčatka, vyslovili sme svoju úprimnú sústrasť a budeme sa podieľať na finančnej súčinnosť pri príprave pohrebu v rámci možností mesta. Nech táto nešťastná udalosť je výstrahou pre nás všetkých a hlavne pre rodičov malých detí,“ reagoval primátor Medzilaboriec.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Projekt sochy Krista je stále aktuálny, odsunula ho kríza

Projekt sochy Ježiša Krista, ktorá sa má vypínať nad Prešovom, je momentálne nereálny. Povedal to primátor Prešova Pavel Hagyari, ktorý je otcom tejto myšlienky. Odhaduje, že realizácia monumentu by sa mohla začať o dva roky. Dôvodom na oddialenie termínu je kríza, ktorá odradila investorov od tejto investície. Najvyššia socha Ježiša Krista na svete má byť financovaná z celosvetovej zbierky a z peňazí sponzorov. Hagyari výšku investície odhaduje na 3 mil. €, pôvodne sa rátalo so sumou 30 mil. Sk.

Skanzen Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských kúpeľoch

Návštevníci Bardejovských kúpeľov si môžu počas veľkonočných sviatkov naplánovať prehliadku skanzenu. Ako informoval tlačovú agentúru SITA lektor Múzea ľudovej architektúry Andrej Holtman, okrem Veľkého piatku budú mať otvorené počas troch sviatočných dní. Hostí tu radi privítajú v sobotu, v nedeľu aj v pondelok. Návštevné hodiny určili od 9:30 do 15:00. V nedeľu 4. apríla tu bude aj svätá liturgia v gréckokatolíckom drevenom chráme Ochrany Presvätej Bohorodičky. Postavili ho pred 380 rokmi v Mikulášovej a nedávno ho zrekonštruovali. Bohoslužba sa začne o 9:30. Po odchode veriacich sa brána s voľným vstupom do kostolíka uzatvorí a chrám bude prístupný ako súčasť skanzenu.

Warholcity v Medzilaborciach

Tri milióny korún získalo mesto Medzilaborce na realizáciu prvej etapy projektu Warholcity – zmena imidžu mesta , ktorého cieľom je rozvoj cestového ruchu. Financie získala samospráva z grantovej schémy na podporu cestovného ruchu. V meste vymieňajú autobusové zastávky a menia fasády budov tak, aby pripomínali tvorbu kráľa pop-artu Andyho Warhola.