Riaditeľka Krajského múzea v Prešove vo funkcii skončila

Krajské múzeum v Prešove (muzeum.sk)

V programe dnešného zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja bol aj návrh na odvolanie riaditeľky Krajského múzea v Prešove Boženy Tomášovej. Nakoniec sa tento bod nedostal na rokovanie, predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík informoval, že riaditeľka Božena Tomášová sama odstúpila z funkcie a dohodli sa na skončení pracovného pomeru k 15. augustu.

Dôvodom na jej odvolanie boli zistenia hlavného kontrolóra PSK. V materiáli, ktorý dostali poslanci, sa uvádza, že v rokoch 2009 a 2010 múzeum uzatvorilo dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti s fiktívnymi osobami. Išlo o práce na archeologickom výskume, za ktoré boli vyplatené odmeny. Tieto osoby sa vyjadrili v tom zmysle, že na zmluvách a výplatných listinách nefiguruje ich podpis. Spôsobená škoda na majetku PSK vyplatením neoprávnených odmien bola predbežne vyčíslená na 2 800,68 €.

Chudík pre média uviedol, že s takouto situáciou sa ešte vo svojej funkcii nestretol. „Zdá sa mi to silná káva, hoci konečný verdikt je na vyšetrovacích orgánoch,“ uviedol. Potvrdil, že existujú pracovné zmluvy so štyrmi ľuďmi, ktorí deklarovali, že takúto zmluvu nepodpísali, pre múzeum v tom čase nepracovali a neprevzali ani finančnú odmenu. Kontrola v múzeu zistila aj mnoho ďalších porušení zákona a zásad hospodárenia a nakladania s majetkom PSK a porušení povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Podľa Chudíka bol dôvod na odvolanie Boženy Tomášovej preto zrejmý. Po zistení výsledkov kontroly jej odobral právomoci o rozhodovaní na jeden mesiac a dal návrh na jej odvolanie. Pod ťarchou dôkazov sa Tomášová funkcie riaditeľky sama vzdala a požiadala o ukončenie pracovného pomeru k 15. augustu. Jej reakciu sa agentúre SITA získať nepodarilo.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.