Revolúcia na Islande

Obrázok k článku

Určite ste počuli a čítali o nepokojoch v Líbii a Egypte ale celkom určite neviete nič o islandskej revolte – príkladnej ukážke občianskej revolúcie. Odohrala pred dvoma rokmi kedy občania donútili odstúpiť vládu a prepísať ústavu. Cenzúra týchto udalosti je najlepším dôkazom toho ako sa zaobchádza s informáciami nebezpečnými pre ekonomickú a politickú elitu.

Ľudia na Islande rezignovali na akúkoľvek podobu vlády, velké banky boli znárodnené a bolo rozhodnuté, že ľudia nezaplatia dlhy, ktoré vytvorili politici, pretože je to problém zlej finančnej politiky a nie ľudí. V novej ústave bolo zakotvené, že hlavným politickým protagonistom je občan a nie politik.

Island je v súčasnosti najlepším príkladom mierovej a dôstojnej reakcie verejnosti proti finančnej a politickej moci, ktorá doviedla krajinu ku kríze. Islandský model ukazuje, že politici majú mať strach z reakcie ľudí, pokiaľ nebudú konať v ich prospech.

Umlčané fakty o Islande:

Rok 2008 – znárodnená najväčšia banka. Mena sa zrútila a trh pozastavil činnosť. Zem skrachovala.

Rok 2009 – obrovské protesty pred parlamentom. Ľudia donútili k rezignácii premiéra a celý jeho vládny blok. Politici volajú po splatení dlhov voči Británii a Holandsku vo výške 3.500 miliónov eur, ktorú má krajina zaplatiť v nasledujúcich 15 rokoch s 5,5% úrokom.

Rok 2010 – ľudia idú do ulíc a vybojujú si zákon o všeobecnom referende, ktorý prezident odmietne ratifikovať. Ľudia idú znovu do ulíc a referendum sa koná v marci. 93% ľudí v ňom odmietne zaplatiť štátny dlh a vláda je donútená začať vyšetrovanie, ktoré má určiť právnu zodpovednosť predstaviteľov štátu za krízu. Niekoľko vedúcich bankárov a manažérov je zatknutých. Ľudia formulujú text novej ústavy.

Rok 2011– v januáru začína činnosť ústavodarné zhromaždenie zložené z ľudí priamo volenými občanmi a predkladá návrh ústavy.

Udalosti na Islande vyhodnotili predstavitelia najmocnejších krajím Európy ako nebezpečné a bojkot informácií bol striktne dodržiavaný tisíckami novinárov. Napriek tomu sa informácie o islandskej revolúcii šíria po celej Európe. Postavila sa skorumpovanému a neudržateľnému systému a dáva svetu lekciu zo skutočnej demokracie.

Volne preložené podľa článku Sofie Chrtkovej “K tomu není co dodat”

Ďalšie informácie:

http://www.vasevec.cz/blogy/k-tomu-neni-co-dodat

http://myslenkyasny.blogspot.com/2011/06/islandska-krize-nasledna-revoluce-dil-i.html

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/200633.aspx

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/199232.aspx

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Európsky dohovor o krajine

Európsky dohovor o krajine prijatý na stretnutí Rady ministrov ?lenských krajín Rady Európy 20. októbra 2000 vo Florencii po absolvovaní ratifika?ného procesu ú?inný pre Slovenskú republiky d?om 9. augusta 2005

Dokumentácia kultúrnych pamiatok – laserové skenovanie a digitálna fotogrametria

Článok pojednáva o nových technológiách v geodézii, ktoré majú svoje široké uplatnenie v pamiatkovej architektúre. Na konkrétnych príkladoch historických pamiatok sú predstavené výsledky zamerania a spracovania nameraných údajov technológiami terestrického laserového skenovania a blízkej digitálnej fotogrametrie. Obe technológie sa vyznačujú pomerne krátkou dobou zberu údajov, spracovaním, tvorbou ich 3D modelov a zisťovaní geometrických súvislostí na modelovaných objektoch.

Odpovede

  1. Zaujímavé čítanie, pri ktorom

    Zaujímavé čítanie, pri ktorom dostávajú iný význam aj udalosti v Grécku. Jediné na čo som zvedavý je ako sa s touto občianskou demokraciou vyrovnajú volení zástupcovia ľudu. Zvolenie znamená funkciu a moc, výzvy ktorým aj zapálený revolucionár ťažko odolá. Tož uvidíme.

Comments are closed.