Rebríček návštevnosti

31. júla 2000
Záujem turistov o slovenské hrady, zámky a kaštiele kolíše. Najväčšiemu záujmu verejnosti sa teší Bojnický a Oravský hrad, kam príde v letných mesiacoch viac ako 30-tisíc návštevníkov.
Expozíciu erbov či historických zbraní na Trenčianskom hrade si prezrie mesačne zhruba 20-tisíc turistov. Aj napriek tomu, že záujem o Spišský hrad neustále klesá, zostáva táto národná kultúrna pamiatka zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, v popredí záujmu. Mesačne si hradný komplex prezrie asi 17-tisíc návštevníkov. Medzi najmenej navštevované hrady patrí Krásna Hôrka, ktorý za Spišským zaostáva asi o 2000 turistov, a Kežmarský hrad, kam príde v lete len asi 5000 záujemcov za mesiac.

Zámky a kaštiele ponúkajú turistom okrem stálych aj aktualizované výstavy. Napríklad Antolský kaštieľ neďaleko Banskej Štiavnice navštívi počas leta asi 15-tisíc záujemcov a podobný záujem je aj o kaštieľ Betliar. Najväčšiu návštevnosť však zaznamenali počas júna, keď prichádzali školské zájazdy. O zámky na Slovensku je o niečo menší záujem. Budatínsky zámok navštívi mesačne len asi 7000 a Zvolenský zámok okolo 4000 turistov. Najmenej turistov prichádza na Starý zámok v Banskej Štiavnici, ktorý si prezrie asi 3000 záujemcov. Aj napriek tomu sú však pracovníci zámku spokojní, pretože v porovnaní s minulými rokmi návštevnosť neustále narastá.

Vstupné na slovenských hradoch, zámkoch a kaštieľoch sa pohybuje od 20 do 120 korún pre dospelých a deti zaplatia od 10 do 60 korún, pričom zahraniční turisti zaplatia v niektorých pamiatkach o polovicu viac.

Alexandra Tinková

Zdroj: Pravda č. 176/00, 31. 07. 2000

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články