Pred osemdesiatimi rokmi po prvýkrát objavili Pekinského muža

Presne pred osemdesiatimi rokmi sa čínskemu paleontológovi Peiovi Wenzhongovi podarilo v jednej jaskyni vykopať kompletnú lebku, ktorá vyvolala senzáciu. Lebka patrila mužovi, ktorý sa neskôr stal známy ako Pekinský muž a bol najväčším objavom tohto typu v Ázii. Spôsobil toľký obdiv, že sa začal považovať za chýbajúci článok, ktorý potvrdzoval Darwinovu evolučnú teóriu a stala sa z neho legenda. Posledné štúdie čínskych vedcom dokazujú, že spomínaný exemplár Homo erectus pekinensis je starý približne 780-tisíc rokov, čo je o 200-tisíc rokov viac, ako sa na začiatku myslelo.

Dňa 2. decembra 1929 v jednom nálezisku Zhoukoudian, nachádzajúcom sa 48 kilometrov na juh od hlavného mesta Číny, našiel Číňan Wenzhong zvyšky Pekinského muža. Výskumníci sa zhodli, že patrili mužovi v strednom veku, vysokému asi 150 centimetrov s fyziologickými charakteristikami podobnými súčasnému čínskemu mladíkovi. Nálezisko dodnes poskytlo zvyšky asi štyridsiatich rôznych jednotlivcov, ktoré umožnili výskumníkom vydedukovať, že tento človek mal lebku oveľa hrubšiu a tvrdšiu ako súčasní ľudia a dosahoval výšku od 1,45 až do 1,80 metra. Jeho spôsob chôdze bol veľmi podobný našej a používal kamenné nástroje.


História prvého nálezu je zmiešaná s fantáziou a ľudovou kultúrou, keďže prvé zuby hominida objavil švédsky vedec na trhu v Zhoukoudian, keď sa ich miestni ľudia pokúšali predať, pričom ubezpečovali, že ide o dračie zuby. Vedec vytušil ich dôležitosť a práve od toho momentu sa v nálezisku začali archeologické práce. Neskôr v rokoch 1937-1945 počas bojov proti Japonsku sa tri z piatich úlomkov originálnych kostí záhadne stratili a miesto, kde sa nachádzajú je aj naďalej neznáme.


V roku 2005 čínska vláda začala s neúspešnou kampaňou na ich opätovné získanie, keďže pre čínske autority bol Pekinský muž národným symbolom. Dlhý čas trvali na tom, že súčasná čínska populácia je priamym potomkom tohto hominida a kvôli tomu sa jasne odlišuje od zvyšku ľudstva. Vedci však s touto teóriou absolútne nesúhlasia.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na letisku objavili 30 tisíc ročnú sloniu kosť

BRATISLAVA 11. novembra (SITA/AFP) – História nás sprevádza na každom kroku. Presvedčili sa o tom aj stavbári, ktorí pracovali na rozširovaní pekinského medzinárodného letiska, keď objavili 30 tisíc rokov starú sloniu kosť. Archeológovia z múzea histórie prírody identifikovali nález ako ľavú stehennú kosť palaeoloxodona, obludy, ktorá merala aj tri metre. Experti tvrdia, že palaeoloxdon žil na území terajšej Číny v období pleistocénu, pred 1,64 miliónmi až 10 tisíc rokmi.