Ľubovniansky hrad

Čiastočne rekonštruovaný hrad je dominantou Ľubovnianskej kotliny. Výrazne sa uplatňuje ako krajinotvorný prvok. Charakteristickú vedutu hradu tvorí okrúhla zastrešená veža s opornými piliermi a torzo gotického a renesančného paláca.

História a vývoj: 

Na dobu vzniku hradu existujú rozdielne názory. Podľa novších výskumov bol hrad založený na začiatku 14. storočia z iniciatívy kráľa Karola Róberta z Anjou. V krátkom období ho vlastnili odbojní Omodejovci, ale po dobití v roku 1312 sa vrátil do kráľovských rúk. K tomuto obdobiu sa viaže i prvá písomná zmienka o hrade z roku 1311. Po konsolidácií pomerov v Uhorskom kráľovstve dostali hrad od kráľa Karola Róberta v roku 1315 Drugethovci. V roku 1412 sa hrad dostal do poľského zálohu. Na ďalších 350 rokov sa stal správnym strediskom zálohovaného územia. Hrad nezažil len dobu prosperity, ale aj úpadku. Utrpel požiarom (1553) a vojenskými udalosťami (1432 a 1451). V roku 1555 bol prestavaný v duchu renesancie. Práce sa nesústredili len na výtvarnú stránku obytných objektov, ale aj na opevnenie. Vtedy na hrade pôsobila rodina Ľubomirskovcov. Hrad prestavovali aj v 17. storočí. Z tohto obdobia pochádza aj kaplnka (1647). Nutných opráv sa hrad dočkal medzi rokmi 1746-1760. Z poľského zálohu bol hrad vyplatený v roku 1772. Prestal byť centrom 13. zálohovaných spišských miest a jeho význam upadal.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

Niektoré budovy dolného hradu boli udržiavané a zachovali sa dodnes. V hornom hrade bola zastrešená veža, ktorá dnes slúži ako vyhliadka. Najnovšie sa záchranné práce sústredili na renesančný palác, ktorý bol zastrešený schovanou strechou. Zároveň je možné spraviť si predstavu o členení interiéru paláca.

Číslo UZPF: 
975
Index PÚSR: 
0
Iné názvy: 
1311 castrum Liblou, 1312 castrum de Lyblio, de Lublow, 1314 castrum Lyblyo, 1322 arx Lublow
Poloha: 
Severne od Starej Ľubovne.
Prístup: 
Niekoľko kilometrov z centra Starej Ľubovne.
Vlastník: 
Informačné zdroje: 

Pavelčíková M., Mačura R., Števík M., Ľubovniansky hrad, Zamek Lubowniański. Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni 2002. ISBN 80-968783-9-5

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Ľubovniansky hrad

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.