Palác Stephaneum by mal slúžiť univerzitám alebo kultúre

Obrázok k článku

Trnavská arcidiecéza pokračuje v obnove fasády bývalého seminára sv. Štefana (Stephaneum) v centre Trnavy a zároveň hľadá využitie pre tento rozľahlý palácový priestor. Podľa trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka je interiér momentálne v dezolátnom stave, napriek tomu už prebiehajú diskusie o jeho budúcom využití.

“Skúšame spísať aktivity, ktoré by sme si tam vedeli predstaviť. Mohol by to byť priestor pre kultúru, pre univerzity. Určite to nebude žiadne nákupné centrum, ani ďalšie obchody,“ povedal Bezák. Vzdelávacím aktivitám by mala v budúcnosti slúžiť aj cirkevná budova v centre Trnavy, ktorá je po presťahovaní gymnázia do nových priestorov prázdna a čaká na rekonštrukciu.

Stephaneum je dvojpodlažný štvorkrídlový palác, v ktorom bol do roku 1995 umiestnený detský domov. Budova roky chátrala, od roku 2007 ju Trnavská arcidiecéza s podporou ministerstva kultúry rekonštruuje. Arcibiskup Bezák chce aj naďalej pokračovať v sprístupňovaní pôvodne uzatvorených cirkevných priestorov verejnosti. Jedným z takýchto krokov bolo otvorenie galérie v budove Arcibiskupského úradu, pokračovaním by malo byť sprístupnenie jeho záhrad. Pokračovať budú aj kultúrne vystúpenia v Katedrále sv. Jána Krstiteľa, kde sú podľa arcibiskupa aj rozľahlé chodby, ktoré by si vedel predstaviť tiež ako výstavný priestor. Arcibiskupský úrad v Trnave ohlásil aj druhý ročník podujatia Noc kostolov, ktorá mala pri svojej tohtoročnej premiére mimoriadny úspech.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články