Otvorili výstavu o vysielaní rozhlasu v auguste ´68

Vysielanie banskobystrického štúdia Československého rozhlasu v prvých dňoch okupácie Československa vojskami štátov Varšavskej zmluvy v auguste 1968 približuje výstava Ostrov slobodného slova, ktorú dnes otvorili v banskobystrickom Pamätníku SNP. Z fotografií, dokumentov a osobných spomienok aktérov vtedajšieho vysielania, ale aj z ukážok vtedajšej techniky ju zostavili vtedajší redaktori banskobystrického štúdia Fedor Mikovič, Milan Jurčo a vtedajší zástupca vedúceho techniky Karol Demuth. Ako na jej otvorení uviedol Mikovič, výstavu venovali svojim kolegom, ktorým osud nedoprial zaspomínať si dnes na vtedajšie udalosti spolu s
Rozhlasové štúdio v Banskej Bystrici sa 21. augusta 1968 stalo jediným vysielajúcim štúdiom na Slovensku po tom, ako okolo deviatej hodiny ráno po obsadení okupačnými vojskami prestalo vysielať bratislavské aj košické štúdio. Banskobystrické štúdio, postavené v tom čase na okraji mesta, totiž sovietski vojaci nedokázali hneď po vpáde do mesta objaviť. Podľa Demutha sa štúdio stalo rozhlasovým srdcom Slovenska, ostrovom slobodného slova v okupovanom mori. Redaktori do vysielania vstupovali slovami: „Hlási sa Slobodný slovenský vysielač Banská Bystrica,“ čím pripomínali odkaz svojich predchodcov z čias Slovenského národného povstania. „Oni burcovali národ do boja proti fašizmu a my sme národ skôr pacifikovali a brzdili, aby neprovokoval. Aby sa do ľudí nezačalo strieľať,“ povedal Mikovič.

Sovietski vojaci do štúdia vtrhli až tesne pred polnocou, 24 hodín po vstupe vojsk na československé územie. Pracovníci štúdia museli ihneď opustiť svoje pracoviská. Na druhý deň však vysielali pomocou krátkovlnného vysielača z budovy posádkovej správy, na tretí deň postupne z ďalších utajovaných pracovísk zriadených v Priemyselnej škole elektrotechnickej, Strednom odbornom učilišti spojov, Zosilňovacej stanici a v Krajskej správe spojov. Šéfredaktorom bol Viliam Mráz, vedúcim techniky Štefan Ivančík. Z redaktorov sa na živom vysielaní podieľali Ján Baláž, Imrich Čierny, Milan Jurčo, Fedor Mikovič, Zdenko Oravec, Štefan Turňa, bratislavská redaktorka Ota Plávková a pražská redaktorka Soňa Mlčochová, hlásateľsky vypomáhali Lýdia Faksová a Hana Kútiková.

Podľa literárneho vedca profesora Jurča, vtedajšieho redaktora, taká súdržnosť Slovákov, aká bola v tých dňoch, nebola nikdy predtým ani odvtedy. „Vedeli sme, že robíme dobrú vec, že pravda je na našej strane. A keď má človek toto vedomie, verí aj v to, že raz príde aj spravodlivosť. Prišla aj tá naša, žiaľbohu trošku neskoro, takže tých dvadsať rôčkov sme si vytrpeli,“ povedal profesor Jurčo, ktorý počas normalizácie nemohol pôsobiť na vysokej škole a pracoval v ústave lúk a pasienkov. Výstava Ostrov slobodného slova bude v Pamätníku SNP do konca októbra.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na oficiálnu časť osláv 66. výročia SNP prišlo okolo 2 500 ľudí

Okolo 2 500 ľudí, väčšinou skôr narodených, sa podľa organizátorov zúčastnilo na oficiálnej časti osláv 66. výročia Slovenského národného povstania (SNP). Konali sa v nedeľu 29. augusta 2010 v areáli banskobystrického pamätníka SNP. Na slávnostnom zhromaždení po pietnom akte sa im s prejavmi prihovorili prezident Ivan Gašparovič, podpredsedovia Národnej rady SR Milan Hort a Robert Fico, predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavel Sečkár a podpredseda českého Zväzu bojovníkov za slobodu Vasil Chymčák. Všetci vyzdvihli význam SNP v boji proti totalite a za slobodu.

Zomrel František Benčať, významný slovenský dendrológ

Vo veku 80 rokov zomrel v nedeľu 17. januára 2010 jeden z najvýznamnejších dendrológov, dlhoročný riaditeľ Arboréta Mlyňany SAV doc. Ing. František Benčať, DrSc., Dr. h. c., známy aj ako predseda Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV a podpredseda Československej botanickej spoločnosti pri Československej akadémii vied (ČSAV). Posledná rozlúčka s ním bude v stredu 20. januára o 14:00 na miestnom cintoríne v Topoľčiankach.

Štefan Šlachta

BRATISLAVA 1. januára 2004 (SITA) – Fakultu architektúry STU absolvoval v roku 1962. Do roku 1975 pôsobil na tejto fakulte ako odborný asistent. Neskôr pracoval v Dopravoprojekte, v Štátnom ústave pamiatkovej starostlivosti, od roku 1990 prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.