Obnovili výstupy na kostolnú vežu v Prešove

Obrázok k článku

Kto chce vidieť panorámu Prešova z vtáčej perspektívy, môže vystúpiť na vežu konkatedrály sv. Mikuláša. Po zimnej prestávke dnes obnovili výstupy na vežu, kde do výšky 60 metrov treba zdolať okolo 200 schodov. V tomto roku ponúka rímskokatolícka cirkev turistom aj domácim záujemcom tieto služby oveľa skôr ako zvyčajne. V minulosti letnú sezónu začínali až začiatkom júla, prípadne koncom júna. „Mysleli sme aj na majstrovstvá sveta v hokeji, fanúšikovia, ktorí prídu na zápasy do Košíc, možno navštívia aj Prešov,“ povedala pre agentúru SITA Mária Vernárska. Zatiaľ bude hostí sprevádzať cez týždeň sama. Mládežníci budú k dispozícii počas víkendov a cez prázdniny.

Dnes otvorili o 10:00, otvárací čas prispôsobia záujmu, štandardne majú otvorené v lete do 17:00. Veža bude prístupná každý deň, v sobotu a v nedeľu budú aj večerné výstupy od 19:00 do 21:00. Spravidla prehliadka trvá pol hodiny. Posledný večerný výstup bude o 20:30. Organizovaným skupinám, ktoré sa vopred nahlásia na farský úrad, sa vedia časovo aj jazykovo prispôsobiť. Bežne poskytujú výklad v slovenčine, angličtine a ruštine. Výška vstupného sa oproti vlaňajšku nemenila. Dospelí zaplatia jedno euro a študenti 50 centov.

Do veže sa vchádza točitým kamenným úzkym schodiskom. Na jednotlivých podlažiach vo veži je výstava kresieb a fotografií, ktoré dokumentujú, ako sa vzhľad kostola rokmi menil. Na vyšších poschodiach sú umiestnené sochy z priečelia Františkánskeho kostola a fragmenty z Kalvárie. V druhej polovici veže sa vystupuje širším dreveným schodiskom. Návštevníci tu môžu vidieť mechanizmus zvonov. Tri veľké zvony dostali pomenovanie zvon sv. Trojice, zvon sv. Mikuláša a zvon Panny Márie, najmenší zvon je umieračik. Atrakciou pre hostí je vidieť takmer v 70 metrovej výške toaletu, ktorá slúžila zvonárovi.

Podľa Vernárskej je najväčší záujem o výstup na prešovskú kostolnú vežu počas Trojičného jarmoku a v dňoch, keď sa v meste koná medzinárodný futbalový turnaj žiakov Fragaria cup. V bežný deň príde na vežu okolo 50 až 100 návštevníkov. Najviac hostí majú zo Slovenska, nasledujú turisti z Česka, Maďarska a Poľska. Mali tu však aj cudzincov z Filipín, Austrálie, Kanady, USA a takmer z celej Európy.

Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku. Vonkajšie rozmery konkatedrály sú 54,7 m do dĺžky, 34,45 metra do šírky. Výška vnútorných lodí je 16 m a veža dosahuje výšku 71 metrov. Chrám je neskorogotickou stavbou halového typu s tromi loďami, tromi presbytériami, so sieťovou a hviezdicovou klenbou. Svojimi rozmermi sa zaraďuje na druhé miesto medzi halovými chrámami na Slovensku za Katedrálu sv. Martina v Bratislave.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články