Obnova kamenných domov v Brhlovciach

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Od jari začína obnova kultúrnej pamiatky kamenných domov v Brhlovciach

V malej dedinke pri Leviciach na ulici s nevšedným názvom Šurda sa rozbiehajú práce na rekonštrukcii piatich domov tohto skalného obydlia. Iniciátori rekonštrukcie, o.z. Nový dvor Brhlovce momentálne až do leta hľadajú dobrovoľníkov na pomoc pri prácach. Tento projekt je mimoriadne sympatický, informatívne poskytuje stav a vývoj obnovy atmosferickej uličky. Čaro majú domy aj v intriéry, zachované sú maľovky aj nábytok. 

Dom č. 145 exteriér (zdroj FB - Nový dvor Brhlovce)

O čom to je a čo sa plánuje:

Na Slovensku jedinečná forma obytných a hospodárskych priestorov, vysekaných do tufového masívu, je v malej tekovskej dedinke Brhlovce historicky doložená už od 40. rokov 18. storočia. Jedna z teórií hovorí, že dôvodom vzniku kamenných obydlí bola obrana pred tureckými nájazdami v 17.storočí. Uchovanie tejto architektonickej a kultúrnej zvláštnosti a najmä kontinuálne využívanie „skalných obydlí“ aj v súčasnosti bolo dôvodom, že v Brhlovciach sú uličky „Šurda“ a „Dolinka“ už 30 rokov pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Skalné obydlia privádzajú do Brhloviec už dlhé desaťročia množstvo domácich i zahraničných turistov. V centre brhloveckej „Šurdy“ v usadlosti č. p. 142 zriadilo v roku 1992 regionálne Tekovské múzeum v Leviciach stálu etnografickú expozíciu „Skalné obydlia“ , ktorá prezentuje tradičnú kultúru bývania obyvateľov Brhloviec od konca 19. do konca 20. storočia. V roku 1993 ako prvá na Slovensku získala táto expozícia medzinárodné ocenenie Europa nostra. V súčasnom období realizujeme v popisných číslach 141, 143, 144, 145, 242 čistiace a odkrývacie práce. V tomto roku sa zrealizuje architektonicko – historický prieskum a následne rekonštrukcia jednej z pecí postavenej na konci 19. storočia. Zároveň sa snažíme o zabezpečenie dopravy, ubytovania a stravovania pre členov spoločnosti a spolupracujúcich odborníkov, prípadne dobrovoľníkov. Snažíme sa o vytvorenie predajného priestoru ( objekt č. 143), v ktorom by boli verejnosti ponúkané remeselné, umelecko-remeselné a umelecké predmety, pochádzajúce z dielní a ateliérov členov spoločnosti a ďalších autorov, ktorí sa rozhodli podporiť naše úsilie o záchranu objektov v uličke Šurda. Výťažok z predaja by mohol byť, už od mája roku 2013, jedným zo zdrojov pre pokrytie nákladov spojených s rekonštrukciou budov.

Dom č. 145 interér (zdroj FB - Nový dvor Brhlovce)

Občianske združenie Nový dvor je umelecko-remeselná vzdelávacia spoločnosť je otvorenou platformou pre súčasnú remeselnú činnosť, umelecké remeslo a umenie v kontexte možných permakultúrnych celkov.

Viac info a Zdroj: FB

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Skalné obydlia Brhlovce

Charakteristika:
Expozícia sprístupnená v roku 1992. Tvorí ju usadlosť č. 142 v uličke
” Šurda ” v centre pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Skalné obydlia v Brhlovciach.

Odpovede

 1. tak fajn ze sa to tam
  tak fajn ze sa to tam rozsiri..ten jeden domcek v ramci muzea je sice pekny, aj pekne zariadeny,  vstupne 66 centov je v pohode, sprievodkyna mila, ale vacsia obhliadka by nezaskodila uz ked sa tam clovek vyda na cestu. tak snad tam coskoro pribudne pre verejnost aj cosi dalsie.
  rozmyslal som ako sa to zdruzenie dostalo k tym piatim domcekom,ale tak to asi nie je moja starost..

  ten prvy obr. je par dni stary a je z tych aktualne opravovanych domov ( Šurda-Brhlovce č. 144 ), ten druhy je hned vedla neho a vidno ako pekne sa da ta skala vyuzit a zaclenit k domu.. 

 2. V skalných obydliach
  V skalných obydliach aktivisti otvorili kino aj galériu

  Schátrané skalné usadlosti sa začali meniť na umelecký skanzen. Dohoda s obcou však zatiaľ viazne.

  BRHLOVCE. Najmenej 120 rokov má najnovšia verejná kinosála na Slovensku. Otvárajú ju v Brhloviciach neďaleko Levíc, v jednom zo skalných obydlí, pre ktoré je obec známa ako európsky unikát.

  Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/6859824/v-skalnych-obydliach-aktivisti-otvorili-kino-aj-galeriu.html#ixzz2YFECU56U

Comments are closed.