Obec naplánovala oslavy 750. výročia, potom zistila, že to bude až za 132 rokov

Dobrá Voda, zdroj: www.obecdobravoda.eu

Dobrá Voda v okrese Trnava zrušila oslavy 750. výročia prvej písomnej zmienky o obci, ktoré sa mali konať počas nadchádzajúceho víkendu. Nie je totiž isté, či prvá písomná zmienka naozaj pochádza z roku 1262. Aj internetová stránka obce na viacerých miestach uvádza, že osada Dobrá Voda sa prvýkrát spomína v roku 1394.
   Zastupujúci starosta René Blanárik dal vytlačiť plagáty, pozvánky a do dediny pozval aj politikov. Naplánovaná bola zábava, sólista Opery SND Daniel Čapkovič, tri kotly gulášu a ďalší program spolu za 5 500 eur. ,,Oslavy naplánované na tento víkend sa odkladajú, pretože názory na termín prvej písomnej zmienky sa rôznia. Ja mám údaje o roku 1262, no sú aj iné,“ povedal Blanárik. Rok 1262 sa však v historických prameňoch spomína v súvislosti s kopcom Dobrá Voda, prípadne s hradom. Poslankyňa Alžbeta Benedikovičová na rokovaní obecného zastupiteľstva uviedla viacero zdrojov, podľa ktorých by 750. výročie prvej zmienky mala Dobrá Voda oslavovať až v roku 2144. Odcitovala časti o obci z Vlastivedného slovníka obcí na Slovensku, Encyklopédie miest a obcí Slovenska a odvolala sa aj na podklady z budapeštianskeho archívu.
   O pripravovaných oslavách poslanci až do septembra nevedeli, neboli zahrnuté ani v obecnom rozpočte. Zastupujúci starosta ich o zámere oslavovať informoval až na septembrovom rokovaní zastupiteľstva.
   Dobrá Voda nie je jedinou obcou, ktorá pre historické rozpory musela odložiť oslavy tohto druhu. V minulosti viackrát odkladala oslavy výročia Chtelnica, pretože vždy pred naplánovaným termínom sa objavili nové dokumenty o dátume prvej písomnej zmienky.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články