Mesto Krásno si pripomenie 685 rokov od prvej písomnej zmienky

Najmladšie mesto na Slovensku, Krásno nad Kysucou v okrese Čadca, oslávi na tento týždeň 685 rokov od prvej zachovanej písomnej zmienky.


Oslavy sa začnú vo štvrtok 2. septembra a budú pokračovať až do nedele. Ako uviedol pre agentúru SITA primátor mesta Jozef Grapa, oslavy začnú predstavením malieb detí o minulosti Krásna. V piatok ukážu techniku i zákroky policajti, vojaci, či hasiči. V sobotu si v meste pripomenú aj 85. výročie založenia dobrovoľníckeho požiarneho zboru v meste. Pri tejto príležitosti prídu do Krásna hasiči z Čiech i chorvátskych Našíc. Spoločne si zmerajú sily vo viacerých súťažiach. Diváci si budú môcť pozrieť aj starú hasičskú techniku. Súčasťou osláv bude v piatok gospelový festival. V sobotu bude futbalový turnaj internacionálov domácich, českých a chorvátskych. V nedeľu oslavy vyvrcholia mestským jarmokom a sprievodom po meste.


Krásno nad Kysucou patrilo k najstarším obciam na Kysuciach. V rieke Kysuca sa tu našiel zub a kosti mamuta a nosorožca srstnatého, čo svedčí o pohybe pravekých zvierat v tejto lokalite. Krásno bolo pravdepodobne najsevernejším osídlením Trenčianskej stolice v 12. storočí.


Prvá písomná zmienka o Krásne súvisí so žilinským právom. Do Žiliny ho priniesli nemeckí kolonisti. Išlo o zakladanie nových právnych zvykov. Obyvatelia dedín v okolí Žiliny boli na určitý čas oslobodení od všetkých povinností. Obyvatelia Krásna dostali takéto právo v roku 1325. V tomto roku krajinsky sudca a kastelán považsko-bystrického hradu dal Jánovi Petzoldovi do dedičnej držby opustenú dedinu Krásno. Osadu Krásno mal vystavať a slobodne sem priviesť obyvateľov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články