Nitra, Bojná: Vystavujú slovenský poklad!

V Nitre si môžete pozrieť pozlátené plakety – unikátne nálezy z Bojnej
NITRA – Kresťanstvo sa u nás šírilo už pred príchodom vierozvestcov Cyrila a Metoda! Toto prekvapujúce tvrdenie archeológov dokazujú unikátne nálezy zvyškov šiestich pozlátených plakiet z 1. polovice 9. storočia, ktoré sa našli v Bojnej pri Topoľčanoch.Vzácne exponáty považujú archeológovia za skutočný poklad a v utorok ich vystavili v Ponitrianskom múzeu.

Podľa riaditeľa múzea Antona Števka plakety a zvyšky svätožiar našiel ešte pred desiatkami rokov na zaniknutom slovanskom hradisku v Bojnej istý muž z obce. Keď jeho syn nález asi pred tromi rokmi ukázal archeológom, žasli. Pokladu sa vzdal a dostal zaň nálezné 300-tisíc korún, na ktoré prispeli sponzori a krajská samospráva. Plakety s vyobrazeniami Krista, svätých a anjelov s latinskými nápismi rekonštruovali dva a pol roka vo Viedni.

Majú priemer 13 až 17 centimetrov a boli pravdepodobne súčasťou prenosných oltárov. “Dokazujú, že ešte pred príchodom solúnskych bratov Cyrila a Metoda tu šírili kresťanstvo kňazi zo severotalianskej Aquiley. Plakety, ale aj zvon, ktorý sa takisto našiel, sem priniesli podľa všetkého práve oni, ” povedal A. Števko. Výstava potrvá do konca októbra.

Zdroj: Nový čas / (min)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Renesančné trulice VI

2. TRUHLICE CUDZEJ PROVENIENCIE

Truhlice pochádzajúce z oblastí ležiacich mimo nášho územia sa na Slovensko dostali predovšetkým vďaka zberateľskej vášni niektorých predstaviteľov významných šľachtických rodov. Medzi nimi sú touto záľubou známi najmä Pálffyovci, ktorí svojimi zberateľskými aktivitami obohatili o taliansky renesančný nábytok napríklad hrad Červený Kameň, či Bojnický zámok, alebo Andrássyovci, ktorých zberateľstvu podobne vďačí múzeum vytvorené v priestoroch kaštieľa v Betliari.

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.